Záchrana levharta i pocta Hanzelkovi se Zikmundem – Srdcaři v Africe na Prima ZOOM

Český tým najezdil v obytném náklaďáku 37 000 kilometrů jižní Afrikou. Výsledkem je osmidílná série, kterou od 23. září vysílá Prima ZOOM.

Právě před 70 lety se začala psát jedna z nejvýznamnějších kapitol české cestovatelské historie. Na svou cestu kolem světa se vydali dva čerství inženýři, 26letý Jiří Hanzelka ze Štramberku a o rok starší Plzeňan Miroslav Zikmund. Za dopravní prostředek si zvolili legendární Tatru 87, s níž zamířili přes francouzský přístav Marseilles do Afriky. V červnu 1948 oba cestovatelé dorazili do Kapského Města.

Svého druhu poctou nejslavnější české cestovatelské dvojici je osmidílný seriál Srdcaři v Africe, který od 23. září vysílá Prima ZOOM. Český tým, který poslední čtyři roky opakovaně jezdil do Jihoafrické republiky, Namibie, Botswany či Mosambiku, aby odtamtud přivezl záběry srovnatelné s produkcí BBC, v něm představí různá zákoutí několika zemí Jižní Afriky a s nimi i silné příběhy.

Žraloci, drezína i Dračí hory

Na rozdíl od Hanzelky a Zikmunda vsadil tým, jehož členy jsou moderátorka Lucie Výborná, režisér Miroslav Náplava, kameramani Ondřej Hošek a Honza Tutoky, na obytný terénní náklaďák „Manka“. Přestože najezdili po jihu Afriky 37 000 km a v obytném voze strávili přes půl roku života, nejedná se o klasickou road movie.

V jednotlivých epizodách seriálu se podíváme do hlubin k velkým bílým žralokům, zažijeme pořádný offroadový adrenalin a vyšplháme na třítisícové vrcholky Dračích hor. Srdcaři všechno prožívali na vlastní kůži: potápění se ke krokodýlům v deltě Okavanga, spaní v kamenných rondelech pastevců v Lesothu nebo halliburtonovskou jízdu drezínou po opuštěné železnici.

Srdcaři se ale účastnili i zátahu na pytláky a vědeckých experimentů pod vodou i na souši. Patří mezi ně záchrana levharta, kterého budeme sledovat pomocí trekovacího obojku, nebo unikátní monitorování parků a rezervací pomocí motorových paraglidů.

Osmidílný dokument Srdcaři v Africe vysílá Prima ZOOM od 23. září.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom