Mazanost se u šimpanzů dědí - vliv genů převálcoval výchovu i prostředí
Na inteligenci šimpanzů mají geny výrazně větší vliv, než se doposud soudilo.
Šimpanzi svou inteligenci dědí asi z poloviny po předcích a vnější vlivy tak hrají v jejím rozvoji zřejmě menší roli, než se dosud soudilo. Podle agentury DPA to vyplývá z výzkumu amerických vědců, jehož výsledky byly zveřejněny v odborném časopise Current Biology.
Podobné výzkumy šimpanzů, kteří jsou nejbližšími příbuznými lidí, mají velký význam pro studium genetického vlivu na lidskou inteligenci. V případě zvířat totiž bádání nekomplikují faktory jako školní vzdělání nebo třeba sociokulturní rozdíly jako u lidí.
"Které geny přesně za pozorovatelné individuální rozdíly mohou, není zatím jasné. Další bádání snad přinese odhalení těch genů, které se v průběhu evoluce hominidů změnily a umožnily vývoj několika schopností typických pro lidi," uvedl podle DPA první autor výše zmíněné studie William Hopkins.
Planeta opic je o krok blíž: rozumíme jazyku šimpanzů!
13. července 2014Badatelé do výzkumu zahrnuli celkem 99 šimpanzů (Pan troglodytes) ve věku devět až 54 let. Primáti měli za úkol vyřešit v rámci inteligenčního testu 13 různých úkolů. Vědci následně spojili výsledky testů se stupněm příbuznosti konkrétních jedinců.
Někteří z těchto šimpanzů byli vychováni lidmi, jiní svými matkami v zoologických zahradách, další pocházeli z divoké africké přírody, odkud byli před rokem 1974 převezeni do USA.
Rozdílné výsledky v testu podle očekávání neovlivnilo pohlaví ani původ šimpanzů. Některé, ale ne všechny, duševní schopnosti se však ukázaly jako dědičné.
Šimpanzi jsou nejbližší příbuzní lidí a v mnoha aspektech se jim velmi podobají. Genetická výbava lidí a šimpanzů se shoduje asi v 99 procentech. Šimpanzi žijí v afrických savanách a tropickém deštném pralese. Podle organizací na ochranu zvířat v současné době existuje na Zemi 170.000 až 300.000 šimpanzů, jejich počet ovšem výrazně snižuje ničení jejich přirozeného životního prostředí a obchod s mláďaty.
ČTK