Planeta opic je o krok blíž: rozumíme jazyku šimpanzů!
Opičáci mají „slova“ pro uklízení i flirtování...
Skoro jako součást reklamní kampaně na nejnovější film Úsvit planety opic působí nový výzkum zabývající se pozorováním šimpanzů v přírodě. Vědcům z University of St. Andrews se při něm totiž podařilo rozklíčovat význam za 66 gesty, které šimpanzi používají při komunikaci. Učinili tak významný krok při studování již delší dobu tušené existence "opičího jazyka".
Půlstoletí po Washoe
Že primáti zvládají komunikovat jazykem, je známé už delší dobu – prvním důkazem tohoto druhu byla šimpanzice Washoe, která se v 60. letech naučila lidskému znakovému jazyku. Výzkumníci Allen a Beatrix Gardnerovi naučili Washoe jazyku stejně, jako by tomu bylo při východě dítěte, čili od mala, a to včetně obdobného chování jako jezení jídla u stolu nebo nošení oblečení. Celkem Washoe zvládla na 350 různých znaků.
Podobných příkladů existuje za uplynulé dekády více. Například opičák Nim Chimpsky, pojmenovaný v narážce na otce moderní lingvistiky Noama Chomského, zvládl konstruovat i delší věty, byť jeho nejdelší o šestnácti slovech byla v podstatě čtyřikrát zopakované "Dej mi sníst pomeranč".
Zjevné důkazy o tom, že šimpanzi mají schopnost vnímat komplexnější výrazy a především vytvářet z nich věty, čímž se liší od primitivní komunikace mezi lidmi a například psy, považovali vědci za znak možného výskytu podobného primitivního jazyka i mezi primáty ve volné přírodě. Vzhledem ke komplikovanému studiu, které musí spoléhat na dlouhé a nerušené sledování, je však nynější výzkum ze St. Andrews první svého druhu.
První výzkum svého druhu
Stojí za ním dvojice vědců Catherine Hobaiter a Richard Byrne, jimž se podařilo zkoumáním více než 4500 případů použití frází identifikovat význam za více než šesti desítkami gest. Dá se vlastně říct, že napsali první stránku slovníku šimpanzího jazyka. Podstatné je, že jednotlivá odhalená gesta byla využita při praktické komunikaci a mezi více individui.
Například trhání stromového listu mezi zuby na plátky tak znamená výzvu k flirtování, zatímco předklon a zvednutí jediné zadní nohy zase značí mláděti, že má vylézt na záda. V zásadě jsou opice schopné předávat jedna druhé komplexnější požadavky či rozkazy od sexuálně motivovaných po výzvu k uklízení. Jelikož jde teprve o první studii, ve skutečnosti mohou zvládat ještě daleko více.
Pochopení a studování jazyka šimpanzů může napomoci nejen dalšímu pochopení schopností našich evolučních bratří, ale rovněž pochopení přijímání jazyka u lidí. To, jak lidé přešli k mluvenému slovu, stále zůstává do značné míry zahaleno rouškou tajemství. Je rovněž otázkou, zdali studie nepomůže rovněž studování jazyka u jiných zvířat – existence jazyka je totiž tušená například i u delfínů.
Ladislav Loukota