Vzít kramle: Původ slova je prostý, slovní spojení je ale skutečným „oříškem“
Slovo kramle najdeme ve slovníku tesařů a horolezců, ostatní ho používají většinou jen ve spojení „vzít kramle“ nebo „zahnout kramle“. Co přesně tato sousloví znamenají a jak se dostala do českého jazyka?
Kramle – použití v tesařství a stavebnictví
Slovník spisovného jazyka českého uvádí pouze jeden význam slova kramle, jedná se o železnou či ocelovou svoru ke spojování trámů. Kramle je totiž tesařská skoba.
Můžete si ji představit jako obrovskou sponku do kancelářské sešívačky. Tesařská kramle bývá dlouhá 20 až 40 cm, její konce jsou zahnuté do tvaru písmene U a vykovány do špičky. Díky ostrým hrotům je jednodušší zarazit kramli do dřeva.
Kramle se používá ve stavebnictví k dočasnému spojení trámů a dalších materiálů. Proto ji můžete najít i pod názvem zednická kramle.
Slovo kramle pochází z němčiny
Původ slova kramle je celkem jednoznačný – pochází z němčiny od slova Klammer. To označuje svorku, skobu nebo sponku. Možná si slovo Klammer pamatujete z hodin němčiny i v dalším významu, znamená také závorky ve větě. Ale to nemá s významem kramle, který se přenesl do češtiny, nic společného.
Jak vzniklo „vzít kramle“ nebo „zahnout kramle“?
Jak jsme se ale od tesařské kramle dostali ke spojení „vzít kramle“, které se používá ve smyslu utéct? To bohužel není jasné. Jelikož kramle slouží ke spojování materiálů, dávalo by smysl, že když člověk vezme kramle, začne se vše rozpadat, a tak se musí dát rychle na útěk. Vzít kramle se tak ustálilo ve významu vzít nohy na ramena.
Stejný význam má i spojení „zahnout kramle“. Slovník češtiny 2.0, kam přispívají čtenáři, uvádí u sousloví i druhý význam, a to být nevěrný. V některých regionech se tak zahnout kramle používá místo podvádět, zahnout, zahýbat.
Horolezci znají kramle z via ferrat
Pak tu máme ještě jeden význam kramle, jistě ho dobře znají všichni horolezci. Zejména v Alpách najdete zajištěné cesty na skalách, tzv. via ferraty. Jsou osazené jisticími ocelovými lany a jejich součástí jsou umělé prvky, které lezcům usnadňují postup vzhůru. K umělým pomůckám patří žebříky, řetězy, stupačky a právě i kramle.
Na via ferratě vypadá kramle podobně jako ta tesařská, jen je místo do dřeva upevněná do skály. Při lezení ferraty se dá za kramli snadno chytit nebo si na ni stoupnout.
Kramlík – na Moravě kolíček na prádlo
Pokud pocházíte z Moravy, možná znáte zdrobnělinu odvozenou od kramle, a to kramlík. V některých regionech se tak dodnes říká kolíčku na prádlo. Jak se přenesl význam kramle až k věšení prádla, je poměrně logické – kolíček vypadá jako malá svorka nebo skřipec. Narazíte i na označení klamerka.
Zdroj: Čeština 2.0