26. srpna 2022 12:45

Nedělej Zagorku. Slavná zpěvačka se zapsala do historie i touto hláškou. Víte, jak vůbec vznikla?

Slovní spojení „nedělej Zagorku“ je desítky let evergreenem mezi českými lidovými hláškami. Znáte ale jeho význam a původ?

Mé děti už sice neznají Zagorku, slovní spojení ‚dělat Zagorku‘ ale ano,“ říká Martin Kavka, autor neortodoxního slovníku Čeština 2.0. A má do velké míry pravdu. Zatímco zpěvačka Hana Zagorová byla ikonou pro generaci převážně starších posluchačů, kteří s jejími písněmi prožili mládí, současné generace mileniálů Zagorovou mnohdy znají jen mlhavě – o frázi „nedělej Zagorku“ nicméně slyšeli. Co tohle dodnes omílané spojení vlastně znamená a kde se vůbec vzalo?

Váhavá Zagorka

Dělat Zagorku znamená, že člověk neustále otálí a nemá se k jasnému rozhodnutí. Příkladem budiž hláška „nedělej Zagorku a pojď pařit“, tedy přestaň dělat drahoty a pojď na večírek. Jak jste již asi odhadli, spojení vychází právě od zpěvačky Hany Zagorové, která však na formulaci byla hrdá, jak potvrdila v roce 2014 v Show Jana Krause. Kraus tehdy tvrdil, že slogan znamená, že někdo „dělá dusno v rámci toho, že si o sobě moc myslí“. Zpěvačka však toto tvrzení vyvrátila s tím, že se jí významově nejvíce líbí, že ten, který nemá „dělat Zagorku“, nemá „dělat ofuky“.

Obecně je těžké říct, kdy přesně se hláška zrodila a Zagorová i v rozhovoru s Krausem potvrdila, že přímo ona ji samozřejmě nevymyslela. Nicméně nejčastěji skloňované je spojení se snímkem Trhák, v němž zpěvačka hrála vedle Juraje Kukury. Ten zpěvačce v průběhu snímku nadbíhá a projevuje jí náklonnost. Ona sama si však dává nekonečně dlouho na čas a není schopná mu dát jednoznačnou odpověď, zda city opětuje. Je tedy nerozhodná.

Slavná hláška s největší pravděpodobností vychází z chování Zagorové ve filmu Trhák:

Významový slovník rovněž udává, že se jménem Hany Zagorové je spojený název bulharského piva. Zde však nepochybně není žádná bližší souvislost s váhavostí. Na rozdíl od obdobných spojení, jako „nedělej Nasťu“ či „nebuď labuť“, z nichž především to druhé rovněž zlidovělo.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom