28. května 2023 06:00
Jana Březnová

Co je kakabus a proč se tak tváří? Původ slova nás zavádí až do Řecka

Tváříš se jako kakabus – jak často vám to někdo říká? Jestli jste životními optimisty, nejspíš tuto větu nikdy neuslyšíte. Naopak pesimisté si o označení za kakabusa přímo říkají. Ale co je to vlastně kakabus? Zvíře, rostlina nebo nějaká podivná bytost?

Kakabus – původ slova je v řečtině a latině

Slovník spisovného jazyka českého uvádí, že slovo kakabus (nebo také kakabous) pochází z řečtiny. Vědecký časopis Naše řeč upřesňuje, že kakabus je slovo řecko-latinské (cacabus, kakabos) a označuje hrnec na vaření. Cacabatus pak znamená černý hrnec pokrytý sazemi. Stejně tak Rejzek v Českém etymologickém slovníku udává, že původ slova kakabus leží v latinském slově cac(c)abus, což znamená pánev či hrnec.

Kakabus tedy není žádné zvíře ani jiná bytost, ale začouzený hrnec. Ani kakabus autobus neznamená fekální vůz, i když by to bylo zábavné a trefné označení.

Kakabus – význam slova

Dnes se v češtině používá kakabus ve významu nevlídný, zakaboněný, zamračený člověk. Jak se ale z hrnce stal morous? Nabízí se vysvětlení, že kakabus se tváří právě jako ten začouzený hrnec. Je zamračený, nevrlý a protivný, jako by jeho myšlenky byly jen černé.

Čtěte také: Filmy nám lžou, mozek má za života bizarní konzistenci a po smrti se změní. Čím každého překvapí?

Etymologové ale vysvětlují přenesení významu slova kakabus jinak. Rejzek uvádí, že významově se označení kakabus nejspíš vyvinulo od slova kabonit se. Jazykovědci v časopise Naše řeč se k tomuto vysvětlení také přiklánějí.

Jaké použít pro kakabus synonymum?

Jak jinak říct, co to je kakabus? Jedním slovem morous, mrzout, bručoun nebo škarohlíd. V češtině se nejčastěji používá spojení „tvářit se jako kakabus“ – mračit se, tvářit se nevlídně. Kdo kouká jako kakabus, dívá se naštvaně nebo zamračeně. A kdo chodí jako kakabus, ten nemá žádnou radost ze života, zkrátka je to pesimista každým coulem.

Kakabus – skloňování nepopleťte

Ve skloňování slova kakabus se často chybuje. Často lidé říkají například „většího kakabuse jsem nepotkal“.  Jedná se však o mužský rod životný a skloňuje se podle vzoru pán. Druhý a čtvrtý pád je tedy správně kakabusa – „většího kakabusa jsem nepotkal“. Najděte si kompletní skloňování slova kakabus na Wikipedii, ať to odteď říkáte správně.

Zdroj: PSK / UJČ

Jana Březnová

Externí redaktor Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom