30. března 2023 06:00

Bordel označuje vykřičené domy i pořádný svinčík. Co vulgarita znamenala původně?

Přestože slovo bordel vnímáme jako vulgaritu, nejspíš se do slovníku přimotá občas každému z nás. Třeba když děti řádí, po příchodu z práce vás hned mezi dveřmi napadne: „Tady je ale bordel!“ Původně ale slovo označuje nevěstinec a rozšířilo se po celé Evropě.

Slovo bordel pochází z francouzštiny a germánštiny

Slovo bordel je cizího původu. Podle Národní knihovny ČR se do češtiny dostalo z francouzštiny a germánštiny. V germánštině slovo bord znamenalo prkno nebo prkenný okraj, používalo se ve smyslu okraje či boku lodi – v dnešní němčině das Bord označuje také palubu lodi. Ve francouzštině pojmenovává slovo bordel prkennou chatrč.

Čtěte také: Kde se vzala kocovina? Oblíbené slovo má nečekaně složitý původ

Původně se tak slovo bordel nejspíše používalo pro dřevěnou boudu v přístavu, kde se odehrávaly neřesti mezi nevěstkami a námořníky, a proto se rozšířilo jako označení veřejného domu.

Bordel – chatrč k sexuálním hrátkám

Ostatně slovo bordel se v souvislosti s prostitucí používá nejen v češtině. V polštině a španělštině je to burdel, ve švédštině bordell, v dánštině a portugalštině bordel. V angličtině vysvětluje jeho význam Oxfordský anglický slovník. Podle něj se slovo bordello (brothel) přejalo v 16. století z italštiny, v níž znamená nevěstinec nebo nepořádek. Nicméně už ve 14. století se v angličtině ujalo zastaralé slovo bordel, přejaté z francouzštiny, které znamená chatrč či boudu.

Oxfordský slovník navíc význam slova zkoumá ještě dále do minulosti a uvádí, že francouzské bordel i italské bordello vzniklo z termínu borda, výrazu pro chatu v latině.

Historie bordelů

V přístavech se bordelům zkrátka dařilo a smysl rozhodně dává i vysledování významu slova až do latiny. Právě v antickém Římě se totiž psaly významné dějiny prostituce. Služby lehkých děv byly podporovány jako ochrana před cizoložstvím. Zároveň nevěstky poskytovaly zaučení mladým chlapcům, které přepadla první sexuální touha, předmanželský sex byl totiž zakázaný. Zajímavostí je, že sexuální služby nabízeli v bordelech ženy i chlapci, protože Římané si rádi dopřáli mladého milence.

Mohlo by vás zajímat: Jaká jsou nejpopulárnější dětská jména současnosti? Některá tradiční jména mizí

Bordely a dějiny prostituce v ČR

A jak se vyvíjela prostituce v ČR? Marie Terezie zavedla přísná opatření proti prostituci – Komise cudnosti dopadala sexuální pracovnice přímo při činu a ukládala jim ponižující tresty. Její nástupce Josef II. Komisi cudnosti zrušil, ale bordely zůstaly i nadále v ilegalitě. Hlavní obavou však bylo hlavně šíření pohlavních chorob.

V polovině 19. století byla v Praze zavedena registrace prostitutek a podobný přístup zvolila i další města. Bordely se tak alespoň částečně dostaly pod kontrolu obcí a později státu.

Zákaz bordelů v Československu

Během 1. světové války ale došlo k rozmachu prostituce, a tím i nárůstu onemocnění pohlavními chorobami. V roce 1922 tak byl schválen zákon o potírání pohlavních nemocí, který v podobném znění platí dodnes. Zákon zrušil dozor nad prostitucí, ale zároveň zakázal bordely. Nevěstince ale fungovaly dál, pouze se oficiálně prezentovaly jako bary a vinárny.

Bordel? Ne, přesněji striptýzový klub

V socialistickém Československu byla prostituce vnímána jako černota, jejíž existence se zcela popírala. Dodnes stojí na pomezí legality a ilegality. Zákon prostituci nepostihuje ani neschvaluje. Bordely se tak provozují v rámci nočních klubů a striptýzových barů.

Na druhou stranu klesá počet prostitutek, které šlapou chodník. Pouliční prostituce na Karlově náměstí patří k výjimkám, velká část lehkých holek se totiž z ulic přesunula do privátů. Jelikož stát se v regulaci sexuálního byznysu neangažuje, sociální a zdravotní pomoc poskytují prostitutkám organizace, jako je například Rozkoš bez rizika.

Bordel – nepořádek, brajgl, svinčík

Kdy se slovo bordel začalo používat jako synonymum nepořádku, není jasné. Je ale jisté, že se v hovorové češtině pevně uchytilo. Když chcete popsat velký nepořádek vulgárně, je bordel jasnou volbou. Oblíbené je také spojení bordel jako v tanku. Zkrátka pořádný brajgl nebo svinčík.

Slovo bordel se stejně jako nepořádek používá nejen ve významu neuklizených věcí, ale i ve smyslu chaosu, výtržností nebo hlasitého projevu.

Zdroje: ptejteseknihovny.cz, grammarphobia.com, Lucie Barnetová: Právní úprava prostituce (bakalářská práce)