Kde se vzala kocovina? Oblíbené slovo má nečekaně složitý původ
Po flámu bolí hlava, tělo je unavené a mysl zpomalená. Typické příznaky kocoviny, která má jako slovo velmi komplikované pozadí vzniku.
Kocovina – co to je?
Asi každý dospělý člověk někdy zažil kocovinu po bouřlivém večírku. Nastává po nadměrném užití alkoholu, jakmile se jeho hladina v krvi dostane na nulu. Jaké má kocovina příznaky? Typicky se projevuje bolestí hlavy, únavou, pocitem žízně, nevolností či zvracením, třesem a celkovou slabostí.
Za nepříjemné stavy může zejména silná dehydratace organismu a metabolity vznikající při odbourávání alkoholu. V těle se totiž alkohol přetvoří na acetaldehyd – vysoce toxickou látku, která působí na tělo i mozek člověka v podstatě jako jed. Není tedy divu, že je nám při kocovině tak špatně.
Třídenní kocovina? Záleží na genech
A jak je možné, že někomu trvá kocovina dva dny, zatímco jiný po stejném množství alkoholu vyskočí ráno z postele jakoby nic? Na to, jak dlouho trvá kocovina, má ve velké míře vliv genetika, respektive aktivita enzymů, jež se podílí na odbourání alkoholu.
Ethanol se nejprve přemění na acetaldehyd, který se odbourá až na kyselinu octovou. Lidé s nižším zastoupením enzymu pro druhý metabolický proces mají horší kocovinu, protože déle bojují s toxickým acetaldehydem.
Kocovina obrozenců
Slovo kocovina původně znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina, kterým se označovaly aktivity proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi v roce 1848. Kristián Kotz z Dobrše sehrál v revolučním roce důležitou úlohu, když zatýkal mladé české radikály a bojoval proti snahám o národní obrození. Ferdinand Strejček uvádí v knize Jak se probouzela Mladá Boleslav, že Kotz posílal k představeným svých podřízených úřadů oběžníky, které varovaly před uvědomělými Čechy, kteří provolávají republiku a dělají nepořádek v zemském řízení. Za tyto činy se Kotz dostal mimo jiné do hledáčku Karla Havlíčka Borovského a jeho Národních novin, které Kotzovu činnost kritizovaly. Podobně tehdy reagoval i Pražský posel, který dle Strejčka „má v 6. čísle velmi ostrý článek odsuzující příkře jednání Kotzovo“.
Výstižně hejtmanovy aktivity popisuje v přeloženém dopise v rámci diplomové práce Michaela Vondráčková: „V Mnichově Hradišti jest vůdcem revoluce loterní kolektant a setník národní gardy Červinka, po delší dobu intimní přítel bratří Arnoldů, který umí obratně agitovat v okolí Turnova až k Sobotce. Snažil se spolu s tamním poštmistrem Tuvorou, opíraje se o vliv dělníků, strhnouti na sebe příliš mnoho autority proti městskému soudu a slabému vrchnímu Svobodovi. Dal jsem ho proto, i když má četné přívržence, zatknout policií a předvést jej sem a v jeho vyšetřování pokračuju na svobodě, protože mám jeho papíry v rukou a protože jako majitel domu není podezřelý, že by uprchl. Zatčení se podařilo uskutečniti bez poplachu a působilo na celé okolí silným morálním dojmem, který byl vystupňován jeho propuštěním z vazby, neboť jsem ukázal, že nám jeho svoboda není pro vládu nebezpečnou.“
Kotz zkrátka pokládal češství a obrozenectví za buřičství, není tedy divu, že vzbuzoval nepřátelské nálady. Avšak kotzovina, respektive kocovina, v dnešním slova smyslu není buřičská nálada. S kocovinou se do demonstrací nechodí.
Jak je to s těmi kočkami?
Ve druhé polovině 19. století začalo slovo kocovina nabývat dnešního významu. Strejček udává, že výraz v šedesátých letech zavedli čeští studenti na základě německého výrazu Katzenjammer, který v doslovném překladu znamená „kočičí nářek“ od slov katze (kočka) a jammer (nářek či žal). Zde však situace ohledně koček začíná být podle Zákulisí slov Michala Novotného složitější. Slovo katze podle něj sice má význam kočky, ale v tomto případě má jít spíše o slangovou obměnu slova kattarh, které označuje onemocnění. Správně by tedy význam slova Katzenjammer měl být něco ve smyslu nemoci, při níž naříkáme. Podle Novotného ale čeští studenti „raději slyšeli kočku, a tak si pro překlad německého slova vybrali slovo kocovina, jehož původní význam výtržnost se v té době začínal zapomínat.“
Ve druhé polovině 19. století začalo slovo kocovina nabývat dnešního významu. Strejček udává, že výraz v šedesátých letech zavedli čeští studenti na základě německého výrazu Katzenjammer, který v doslovném překladu znamená „kočičí nářek“ od slov Katze (kočka) a Jammer (nářek či žal).
Kocovina anglicky a německy
Ostatně v němčině se výraz Katzenjammer používá pro kocovinu dodnes, i když ještě oblíbenější je Kater – v doslovném překladu kocour. Kocovina anglicky se řekne hangover.
Vzpomeňte si na původ slova kocovina pokaždé, až se ráno po oslavě probudíte znavení. Případně, pokud zažijete jisté morální vystřízlivění, i pro něj se dá totiž slovo kocovina úspěšně použít. Ostatně psychická kocovina či morální kocovina jde často ruku v ruce s alkoholovým opojením. Při omámení smyslů lidé provádí věci, na něž by si střízliví netroufli a po vystřízlivění toho často litují.
Stav jako kocovina někdy způsobí i velká únava a nevyspání. Kocovina bez alkoholu se totiž projevuje podobně jako pití lihovin – po probdělé noci se zkrátka cítíme jako po flámu.
Jak kocovině předcházet
Na předcházení kocovině existuje jednoduché řešení – nepít alkohol nebo to alespoň s konzumací alkoholických nápojů nepřehánět. Kromě toho pro vás máme pár dalších triků, jak kocovinu alespoň zmírnit.
- Nepijte na prázdný žaludek. Pokud pijete nalačno, hladina alkoholu v krvi se prudce zvýší a vy to ráno odnesete horší kocovinou.
- Spolu s alkoholem pijte také dostatečné množství vody. Třeba k vínu to bývá celkem přirozené, ale u piva to jen tak někoho nenapadne. Přitom dostatečný příjem vody vám druhý den kocovinu o dost zmírní. Velkou sklenici vody vypijte ještě před ulehnutím do postele.
- Vybírejte si raději čiré druhy alkoholu (vodka, gin, bílé víno, pivo). V tmavém alkoholu (whisky, rum, červené víno) totiž při výrobě vznikají kongenery – látky, které dodávají nápoji specifickou chuť, ale když to s jejich konzumací přeženete, potrestají vás horší kocovinou a bolestí hlavy.
- Jednotlivé druhy alkoholu nemíchejte. Vyberte si jeden nebo dva nápoje a zůstaňte u nich po celý večer. Nejhorší kocovinu obvykle způsobují koktejly a míchané drinky.
- Po alkoholovém dýchánku si vyhraďte dostatek času na spánek. Čím déle budete spát, tím spíše se poperete s kocovinou už ve spánku a nebude vás trápit po probuzení.
Jak na kocovinu, když vás skolí
Když preventivní opatření nepomohou a ráno po flámu se vzbudíte s kocovinou, zbývá už jen sáhnout po osvědčených vyprošťovácích. Na každého funguje něco trochu jiného, a tak je potřeba vyzkoušet, co na kocovinu zabere zrovna vám.
Někdo nedá dopustit na vyprošťovací malé pivo. Mimo jiné obsahuje spoustu vitaminu B. Jestli jste to opravdu přehnali, pomůže vám také opětovně zvýšit hladinu alkoholu, aby přechod do střízlivého stavu nebyl tak drastický. Na druhou stranu se může stát, že kocovinu jen oddálíte a prodloužíte.
Jinak platí, že základem je voda, voda a zase voda. Při kocovině se potřebujete zbavit dehydratace a dostat do sebe co nejvíc tekutin. Jestli se vám z čisté vody zvedá žaludek, rozpusťte si do ní šumivý vitamin C a hořčík. Případně si namíchejte iontový nápoj. Tak v jednom kroku doplníte vodu a potřebné vitaminy a minerály.
I když je vám na zvracení, zkuste do sebe dostat alespoň pár soust. K oblíbeným jídlům na kocovinu patří kyselé okurky, ale ty můžou žaludek podráždit. Dobrou volbou je banán, vodní meloun a další ovoce, vajíčka nebo chleba s medem.
Pokud hledáte, jak na kocovinu a zvracení, vsaďte na silný masový vývar. Udělá vám dobře na žaludek a zároveň do sebe dostanete tekutiny. S překyselením žaludku pomůže i studené mléko.
S kocovinou do práce? Raději zpět do postele
Jestli musíte i s kocovinou fungovat, nejspíš se neobejdete bez silné kávy. Ale pozor, ta může ještě prohloubit dehydrataci, a tak ji rozhodně doplňte o sklenici vody. Na nohy vás postaví také studená sprcha.
Na kocovinu a bolest hlavy pomůže jeden acylpyrin nebo ibalgin, ale s léky to rozhodně nepřehánějte – vaše játra už tak mají co dělat s odbouráním alkoholu.
Nemusíte do práce? Pak se napijte, snězte trochu jídla a skočte zpátky do postele. Spánek je nejlepší lék na kocovinu a při druhém probuzení se rozhodně budete cítit lépe.