7. června 2017 06:00

Putování s dinosaury: Jak se vyvíjeli, jací byli a kam zmizeli vládcové pravěku?

Na Prima ZOOM mlůžete znovu sledovat legendární dokumentární seriál z produkce BBC Putování s dinosaury – každou středu ve 20.00.

Vlastním peřím se prý mohlo pochlubit mnohem více dinosaurů, než se doposud myslelo. Dokonce je možné, že nějakou formu peří měli všichni. Vědci k uvedenému závěru došli během výzkumu jednoho z nových druhů dinosaurů nalezených na jihovýchodě Sibiře. Tento druh byl příbuzný s předky ptáků jen velmi vzdáleně, a přitom byl porostlý jakýmsi prapeřím. Otázkou je, jakou barvu toto peří mělo a kde všude se jím dinosauři chlubili. Vzestup a pád dinosaurů sledujte v dokumentárním deriálu BBC Pustování s dinosaury na Prima ZOOM:

„Peří mohly mít již nejranější druhy dinosaurů,“ konstatoval podle DPA jeden z autorů článku v časopise Science Pascal Godefroit. Zkoumané fosilie dinosaura pocházejí z vrstvy, která byla datovaná do doby 144 až 169 milionů let. Tento jedinec patřil k druhu nazvanému Kulindadromeus zabaikalicus, který žil v éře střední až svrchní jury. Živil se rostlinnou potravou. Na délku měřil jen 1,5 metru a chodil po dvou končetinách. Jeho lebka byla krátká, měl také krátké horní končetiny, zato dlouhé zadní končetiny a dlouhý ocas.

Nejprve námluvy, pak teprve létání

Díky dobře zachovaným otiskům kůže analyzovali vědci tři různé druhy šupin a tři struktury prapeří podobající se vlasům. Ty rostly podle zjištění badatelů těmto dinosaurům na hlavě, na hrudi a na zádech. Vědci dokonce u tohoto druhu popsali i struktury, které připomínají prachové peří.

Peří podobné tomu, které mají ptáci, se vyskytovalo nejméně 50 milionů let před praptákem Archaeopteryxem, míní na základě svých výzkumů vědci. Přiklánějí se též k názoru, jako již někteří kolegové před nimi, že peří dinosaurům sloužilo nejprve jako ochrana před zimou a že mělo i důležitou funkci při namlouvání stejně jako u dnešních opeřenců. Teprve s dalším evolučním vývojem se peří uplatnilo i při létání.

RD

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom