28. srpna 2023 12:00

Vidí se zvířata v zrcadle? Některá jsou chytřejší než lidské děti

Myslíte si, že se váš zvířecí mazlíček rozpozná v zrcadle? Jasná odpověď v tomto případě skutečně neexistuje.

Psi jsou nesmírně inteligentní zvířata, která dokážou spoustu úžasných kousků. Ale v zrcadle se nepoznají. Na to jejich intelektuální kapacita nepostačuje ani u nejchytřejších exemplářů. Přitom však psi umějí v zrcadle rozpoznat jiná zvířata, a dokonce i jiné psy – z toho důvodu také reagují na jejich obrazy například v televizi.

Vidí se? A poznají se?

„Psi se nerozeznají v zrcadle ani na fotografiích, a dokonce ani nafilmovaní,“ potvrdila pro americký časopis National Geographic bioložka Liz Stelowová. Je to jednoduché – pro psy není zrak tak důležitým smyslem, aby ho dokázali využít pro identifikaci sebe sama; i ostatní psy poznávají mnohem častěji a přesněji pomocí čichu.

Navíc poznat sebe sama v zrcadle je podle expertů na zvířecí chování velmi náročný úkol, jenž vyžaduje hluboké znalosti o sobě samém, svých pohybech a také logické uvažování, díky němuž si zvíře dokáže tyto informace správně propojit.

Poznávání v zrcadle ostatně není samozřejmé ani u lidí. Děti se ho naučí teprve ve věku kolem jednoho a půl roku, pro řadu z nich však zůstane nepochopitelné až do dvou let. Najdou se však zvířata, která to dokážou; a mnoho z nich dokonce výrazně lépe než lidské děti. Jde však jen o ty nejinteligentnější zástupce fauny na zemi, konkrétně delfíny, slony, několik druhů primátů – a překvapivě také straky.

Zvířecí psychologové (etologové) si všimli, že výše zmíněná zvířata před zrcadlem provádějí velmi kuriózní pohyby. Následně pak pozorují, že jejich protějšek v zrcadle dělá to samé. Z toho vyplývá, že sice ještě nejde o úplné pochopení podstaty zrcadla, ale zvířata si jsou přinejmenším vědoma spojitosti mezi sebou a „světem za zrcadlem“.

U některých exemplářů zvířat však došlo k úplnému pochopení zrcadlové reality. Tak třeba sloni (ale jen ti indičtí, nikoliv afričtí) a delfíni skákaví si v zrcadle rádi pozorují místa na těle, kam si jen tak normálně nedohlédnou.

Jiná zvířata

Jak vědí v zoologických zahradách, mnohá zvířata reagují na zrcadla pozitivně, i když nechápou jejich smysl. Například plameňáci se normálně páří jen v případě, že jsou v dostatečně velkém hejnu. V zoo je však jejich počet často příliš omezený, a tak se skupina opticky zvětší pomocí správně umístěných zrcadel. Podobně se snižuje i nervozita koní.

Nejvíc studií v tomto smyslu proběhlo na psech. Jedna z nich z roku 2013 přesvědčivě ukázala, že psi dokážou na televizní obrazovce i v zrcadle poznat jiného psa od jiného živočišného druhu, stejně tak odlišně reagují na člověka. Zdaleka však ne všichni, záleží na povaze a inteligenci konkrétního exempláře.

HDTV je lepší. Proč? Psi vidí okolní svět rychleji než lidé, takže starší obrazovky s nižším počtem snímků za sekundu pro ně nejsou zajímavé – vidí obrázky rozkouskovaně a nedokážou si mezi nimi vytvořit spojitost. Nezapomeňme také na to, že psi vidí jen ve dvou barvách: nikoliv černobíle, jak se ještě často dočtete, ale modro-žlutě.

Zdroj: Slate / NPR / National Geographic

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom