6. listopadu 2020 13:45

Zubatice makrelová má 15 centimetrů dlouhé zuby. Chytá se třeba na piraňu

Když dojde na velikost zubů, žádná jiná ryba se nemůže měřit se zubaticí makrelovou. Je to něco jako šavlozubý tygr.

Loví jako obávaný žralok bílý a skáče jako tarpon. Rozevře tlamu na 180 stupňů a dokáže zabořit své až 15 centimetrů dlouhé zuby do těla kořisti jako šavle. Zubatice makrelová, zvaná upíří ryba, rozhodně není mezi říčními dravci žádný příštipkář.

Skvělý zrak, rychlost a sada nebezpečných zbraní z ní dělají elitního zabijáka, kterého můžete chytat třeba na stejně nebezpečnou piraňu. Má tak dlouhé zuby, že když chce zcela zavřít tlamu, dlouhé spodní zuby jí zajedou do dutin v hlavě a někdy dokonce trčí ven z hlavy. Narazit na ni můžete třeba v řekách jihoamerické Guyany. Výpravu za zubaticí makrelovou sledujte v dokumentu Lovec rybích obrů online na Prima ZOOM.

Agresivní dravec

Území Guyany je z 80 procent tvořeno džunglí, která je domovem pro více než 200 druhů savců. V jejích řekách se skrývá celá řada predátorů: kajman černý, piraňa, cychlida ocasooká, paúhoř elektrický a jeden z největších sumců na světě, anténovec červenoocasý.

Jen málokterý rybí druh je ale tak agresivní jako zubatice makrelová (Hydrolycus scomberoi). Na první pohled nenápadná ryba využívá maskování, aby mohla snadno přepadnout vyhlédnutou kořist. Nebojí se zaútočit na téměř jakoukoliv rybu, dokonce i na ty, které dosahují poloviny její délky (sama může dorůstat 120 cm).

Zubatice se shromažďují ve dvou dost protichůdných prostředích – hlubokých tůních nebo v divoké vodě. Ostré zuby zubatice se vyvíjely po miliony let. Jestliže mnohem známější piraňa používá trojúhelníkové zuby a dokáže se zakousnout třikrát větší silou než aligátor a vyvinout stisk až 450 kg, je zubatice, příbuzná s legendární africkou pingou tygří, sama lovcem piraní.

Největší ulovená zubatice vážila skoro 18 kilogramů. Loví se na ostrý háček, jedna ze tří zaseknutých ryb obvykle unikne. Zubatice dokáže skákat vysoko nad hladinu a je díky svým zubům mimořádně nebezpečná. Zuby mají tvar meče a jsou až 15 centimetrů dlouhé. Stejně jako zuby člověka jsou tyto zuby z jednoho z nejtvrdších biologických materiálů, tedy ze skloviny.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom