Jaký zvuk vydává žralok? Poslechněte si první unikátní nahrávku, tichý zabiják přece jen nemlčí
Vědci po dlouhá desetiletí věřili, že se žraloci v oceánu pohybují naprosto tiše. Jenže nově zveřejněná nahrávka tuto představu staví na hlavu. Tým výzkumníků z Nového Zélandu totiž vůbec poprvé zachytil zvláštní klikavé zvuky, které vydával tamější hladkoun, spadající do čeledi žraloků z řádu žralounů.
Jako první zaznamenala zvuky hladkouna novozélandského Carolin Nieder z institutu Woods Hole během svého doktorandského výzkumu na Univerzitě v Aucklandu v roce 2021. Nešlo přitom o žádný sofistikovaný experiment – stačila náhoda. Když při laboratorních testech manipulovala se žraloky, všimla si, že vydávají zvuky připomínající elektrický výboj. „Když jsem to slyšela poprvé, myslela jsem si, že je to nějaká chyba. Žraloci přece žádné zvuky nevydávají,“ uvedla pro magazín Scientific American.
The sound on this video is the first-ever recorded sound of a shark making noise. pic.twitter.com/FqTWv9tXi0
— USA TODAY (@USATODAY) March 26, 2025
Obranný mechanismus, nebo produkt nervové aktivity?
Později se však Nieder rozhodla záhadu rozluštit, a tak mezi květnem 2021 a dubnem 2022 pověřila svůj tým, aby sledoval deset mladých žraloků ve speciálních nádržích vybavených záznamovou technikou. Vědci jednotlivé žraloky podrželi v rukou po dobu 20 sekund a pečlivě sledovali jejich reakce. Výsledek? Žraloci vydávali krátké klikavé zvuky trvající kolem 48 milisekund, přičemž jejich hlasitost překračovala 155 decibelů, což je srovnatelné s výstřelem z pistole.
Nejčastěji se zvuky ozývaly během prvních deseti sekund manipulace, poté postupně mizely, a jakmile si žraloci na experiment zvykli, přestali zvuky vydávat úplně. „To nás vedlo k úvaze, že sledujeme chování související se záměrným vydáváním zvuků, nikoliv pouze náhodnou reakci,“ vysvětlila Nieder pro CNN.
Zvuky ano, ale proč?!
Největší záhadou nicméně zůstává účel těchto zvuků. Překvapivé je, že zvuk měl frekvenci mimo slyšitelný rozsah samotných žraloků. To znamená, že pravděpodobně neslouží k vzájemné komunikaci. Vědci proto spekulují, že by mohlo jít o obranný mechanismus proti predátorům, například velrybám, které by tyto zvuky mohly zachytit. Podle Adriana Gutteridge z Mezinárodní unie pro ochranu přírody by ale bylo předčasné určovat, zda jde o úmyslnou obrannou strategii, nebo se jedná o vedlejší efekt nervové činnosti, při které o sebe zuby a čelisti náhodně cvakají.
Další otázkou je samotný mechanismus tvorby zvuku. Mnoho druhů ryb využívá k vydávání zvuků svůj plynový měchýř, což je orgán sloužící k vyrovnávání tlaku v různých hloubkách. Problém ale spočívá v tom, že žraloci tento orgán nemají. Vědci proto spekulují, že zvuk vzniká třením zubů, ale k definitivnímu potvrzení této hypotézy by bylo zapotřebí detailního pozorování pohybu čelistí, ke kterému zatím nedošlo.
Čtěte také: Obrovský robotický žralok místo pravého. Video z akvária vyvolalo kontroverzi, vysvětlení je zvláštní
Studie Carolin Nieder ale bez ohledu na vysvětlení přinesla průlomový objev a otevřela mnoho dalších otázek. Největší neznámou je, zda žraloci tyto zvuky vydávají i ve volné přírodě, nebo zda jde o reakci na stres v laboratorních podmínkách. V každém případě je jasné, že žraloci možná nejsou tak mlčenliví, jak jsme si dosud mysleli. A pokud se v budoucích studiích potvrdí, že zvuk hraje v jejich chování významnější roli, budou muset vědci přehodnotit mnohé z toho, co si o těchto fascinujících predátorech dosud mysleli.
Zdroj: Scientific American, CNN, MSC
Video, které jste mohli minout: Druhý největší žralok světa se lovil kvůli oleji. Podívejte se, jak otevírá svou gigantickou tlamu