31. července 2021 00:10

Je panda červená doopravdy panda?

Roztomilá, mývala připomínající panda červená trochu mate jménem.

Když se řekne panda, skoro každému se vybaví černobílý „medvěd“. Na rozdíl od ní panda červená (Ailurus fulfens) připomíná svým malým tělem a krátkýma nohama spíše přerostlou lišku nebo mývala. Od medvědů ji odlišuje například „šestý prst“, který u její velké příbuzné slouží k lepšímu uchopení bambusů, a fakt, že na rozdíl od medvědů nedošlapuje na celá chodidla. Jak ale konstatuje britská BBC, mají pro nás pandy červené překvapení mnohem víc.

Pandy a bambusy

Panda velká je hodně vybíravý tvor a i když patří mezi šelmy, trvá na bambusové dietě. Zato panda červená má jídelníček pestřejší. Kromě bambusů neváhá pozřít hmyz a díky tomu, že velice dobře šplhá, klidně vyplení i ptačí hnízda. A je jí jedno, zdali jsou v nich vajíčka nebo holátka.

Panda lenoch

Její oblíbená poloha je ležet na větvích a končetinami visícími dolů, takže vypadá jako kožich sušící se přehozený přes tyč. Nepatří mezi zrovna akční zvířata. Zoolog Miloš Anděra o ní ve své encyklopedii zvířat píše, že „za den naběhá pomalým tempem asi 500 m“, což vskutku není mnoho. Najdeme ji od Nepálu přes severní Indii a Barmu až po jižní Čínu.

Je panda červená medvěd?

Děti dokážou klást záludné otázky. „Je panda červená medvěd, když je medvědem i panda velká?“ Otázka, která padla v zoologické zahradě má svou logiku, protože jméno naznačuje úzkou příbuznost. Jenže právě jméno je nejen v češtině, ale i mnoha jiných jazycích, dost zavádějící.

Zatímco panda velká je medvědem podle tělesné stavby na první pohled (odložme na chvíli stranou její bambusově vegetariánský jídelníček), tak panda červená má znaky jak medvídkovitých, tak kunovitých šelmiček a dělala systematickým zoologům chaos v jejím správném fylogenetickém zařazení. Tak kam vlastně správně patří?

Chvíli byla řazena k medvídkovitým šelmám do příbuzenstva mývalů a nosálů, ale ani to nebylo to „pravé ořechové“. Nakonec do hry vstoupily genetické analýzy a panda červená nakonec získala vlastní čeleď o jednom jediném druhu. Jenže jméno panda jí zůstalo a tak se mnozí domnívají, že „medvěd panda“ a panda červená musí být v blízkém příbuzenském vztahu. Vždyť se jmenují stejně. Jenže tomu tak není. Panda červená je unikát. A přísně zoologicky vzato to vlastně ani není panda.

Život těchto zajímavých šelem můžete poznat v dokumentu Panda červená: Himálajské tajemství na Prima ZOOM.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom