6. září 2018 06:00

Video: Opice používají kamenné nástroje. Ale podívejte se, co je v pozadí scény!

Vědci natočili opice malpy kapucínské, jak používají kameny k roztloukání tvrdé potravy. Ale mnohem horší je prostředí, kde k tomu došlo

Používání nástrojů zvířaty

Člověk zvaný modrý (Homo sapiens) si ve své pýše dlouho uzurpoval používání nástrojů jako výhradně lidskou schopnost a v minulosti se v rámci evoluce člověka brala tato schopnost jako odlišení se od zvířat. Když se následně ukázalo, že něco podobného zvládají nejen primáti, ale dokonce i ptáci, bylo to pro mnohé lidi velké zklamání. Pokus provedený na novokaledonských vránách (Corvus moneduloides) ukázal, jak moc mají tito ptáci vyvinutou inteligenci a představivost.

Vědci nabídli vránám kousek chutné potravy – masa – umístěný na prkénku plovoucím uprostřed skleněného válce. Vrány maso sice viděly, ale nedosáhly na něj. Vedle byly umístěny kameny, které, pokud by byly vhozeny do válce, vytlačily by svým objemem vodu a tak by se potrava dostala blíže k okraji válce. Pro vrány byla nachystaná nápověda – kameny umístěné tak, aby je vrána neúmyslně do válce shodila a viděla tak účinek. Otázkou bylo, zdali jí to „dojte“ a viděné pochopí v takových souvislostech, že aktivně začne kameny do válce házet. Ukázalo se, že vrány dokázaly nápovědu využít a nakonec se pomocí kamenů, jimiž zvedaly hladinu, k masu dostaly. „Vrány zvládly i další nástrahy. Naučily se například odkládat stranou malé kamínky, které zvedaly hladinu jen nepatrně. Stejně tak už po několik marných pokusech neházely do válce kousky polystyrénu, které ve válci plavaly a hladinu nezvýšily. Vrány také rychle přestaly házet kameny do válce naplněného pískem a soustředily se na válec s vodou, kde trik s vhozenými kameny přinášel kýžený efekt,“ vysvětluje pro Český rozhlas biolog Jaroslav Petr. Zdaleka to není jediný důkaz inteligence krkavcovitých.

Opičí rozbíjení krabů

Oproti výše uvedenému příkladu vypadá hrubé rozbíjení ořechů a krunýřů krabů jako tupá práce, nicméně i tady je potřeba představivosti a vize do budoucnosti – když praskne ořech (krunýř) tak se najím. Přesně tohle předvádějí malpy kapucínské (Cebus capucinus) zachycené níže na videu. Když v roce 2017 vědci na ostrově Jicarón nainstalovali kamerové pasti, zachytili nejen opice, které naprosto výstavně používají kamenné nástroje, ale i odpornou skládku plastů, kde se tak děje. Málokdo by při pohledu na záběry řekl, že jsou pořízeny v panamském národním parku Coiba, který UNESCO zařadilo mezi místa světového dědictví.

Text: Topi Pigula

VIDEO: Opice používají kamenné nástroje... ale ten svinčík za nimi!!

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský