17. října 2013 06:00

Vědci objevili nový druh ryby. Měří 2,5 metru a dýchá vzduch!

Naše planeta stále ještě ukrývá spoustu neodhalených tajemství. Třeba dvouapůlmetrovou rybu, o jejíž existenci jsme dodnes nic netušili.

Arapajmy patří mezi vůbec největší ryby na Zemi. Jsou obrovské – ty největší mohou měřit až 4 metry a vážit k 6 metrákům. Řekli byste, že takové ryby si člověk nemůže nevšimnout. Omyl – letos byl objeven úplně neznámý druhy této ryby, který dostal jméno Arapaima leptosoma neboli arapajma se štíhlým tělem.

Tento druh sice patří mezi ty menší z tohoto druhu ryb – ale stejně je to pořádný obr. Měří až 2,5 metru a váží 200 kilogramů. Objevil a popsal ji profesor Steward, jenž o ní podal zprávu v odborném časopise Copeia. Jediný zástupce této ryby byl uloven roku 2001 na soutoku brazilských řek Solimões a Purus.

Všechny arapajmy jsou nesmírně zajímavé ryby, a to nejen svými rozměry. Protože žijí ve vodách chudých na kyslík, dýchají atmosférický vzduch a musí se proto vynořovat k hladině. Období sucha přežívají zahrabané v bahně. Jsou to predátoři, jejich kořistí se stávají hlavně jiné ryby, ale také neopatrní ptáci a další živočichové. Nejraději loví blízko hladiny.

Vlastně je dost dobře možné, že arapajmy jsou už téměř vyhubené – neexistují žádná přesná data o jejich počtu nebo vzácnosti. Podařilo se je však z jejich domova v Jižní Americe přesunout do Asie, kde se chovají jako ryby na lov. Není divu, z jediné ryby se dá získat až 70 kilo masa!

Domorodci v řadě zemí, kam se arapajmy dostaly až nyní, se jich však bojí. Například v Malajsii jim přezdívají dračí ryby a tvrdí o nich, že žerou lidi. Právě arapajmám se přisuzuje několik záhadných úmrtí rybářů kolem malajského jezera Kenyir.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom