17. října 2013 06:00

Vědci objevili nový druh ryby. Měří 2,5 metru a dýchá vzduch!

Naše planeta stále ještě ukrývá spoustu neodhalených tajemství. Třeba dvouapůlmetrovou rybu, o jejíž existenci jsme dodnes nic netušili.

Arapajmy patří mezi vůbec největší ryby na Zemi. Jsou obrovské – ty největší mohou měřit až 4 metry a vážit k 6 metrákům. Řekli byste, že takové ryby si člověk nemůže nevšimnout. Omyl – letos byl objeven úplně neznámý druhy této ryby, který dostal jméno Arapaima leptosoma neboli arapajma se štíhlým tělem.

Tento druh sice patří mezi ty menší z tohoto druhu ryb – ale stejně je to pořádný obr. Měří až 2,5 metru a váží 200 kilogramů. Objevil a popsal ji profesor Steward, jenž o ní podal zprávu v odborném časopise Copeia. Jediný zástupce této ryby byl uloven roku 2001 na soutoku brazilských řek Solimões a Purus.

Všechny arapajmy jsou nesmírně zajímavé ryby, a to nejen svými rozměry. Protože žijí ve vodách chudých na kyslík, dýchají atmosférický vzduch a musí se proto vynořovat k hladině. Období sucha přežívají zahrabané v bahně. Jsou to predátoři, jejich kořistí se stávají hlavně jiné ryby, ale také neopatrní ptáci a další živočichové. Nejraději loví blízko hladiny.

Vlastně je dost dobře možné, že arapajmy jsou už téměř vyhubené – neexistují žádná přesná data o jejich počtu nebo vzácnosti. Podařilo se je však z jejich domova v Jižní Americe přesunout do Asie, kde se chovají jako ryby na lov. Není divu, z jediné ryby se dá získat až 70 kilo masa!

Domorodci v řadě zemí, kam se arapajmy dostaly až nyní, se jich však bojí. Například v Malajsii jim přezdívají dračí ryby a tvrdí o nich, že žerou lidi. Právě arapajmám se přisuzuje několik záhadných úmrtí rybářů kolem malajského jezera Kenyir.

redakce Prima Zoom

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora
Newsletter

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Populární filmy na Prima Zoom