10. listopadu 2019 06:00

Už brzy u nás budete moct sestoupit do nitra sopky. V Česku!

V bývalé sopce Komorní hůrka jsou hotové šachty pro veřejnost.

Šachty ve vulkánu

Ve vyhaslém vulkánu Komorní Hůrka na Chebsku stavbaři dokončili ražbu šachet, které bývalou sopku zpřístupní veřejnosti. V současné době jsou šachty k dispozici pro vědecké výzkumy a podle starosty Františkových Lázní Jana Kuchaře (PRO Zdraví a Sport) se čeká na povolení báňského úřadu, aby se mohly prostory otevřít veřejnosti. Pokud nenastanou komplikace, mohla by být sopka přístupná už příští léto.

"Geofyzikální ústav Akademie věd, který je naším partnerem, se s báňskou firmou prokopal až do nitra sopky, až k čedičovému sopouchu. V současné době probíhají práce na kolaudaci této stavby a na povolení od báňského úřadu," řekl Kuchař.

Šachty kopírují trasy štol, které zde vznikly na popud spisovatele a badatele Johanna Wolfganga Goetha. Podle Kuchaře během bádání geofyzici zjistili, že jde o první důlní stavbu vzniklou z vědeckého účelu. Štoly vzniklé před 180 lety měly rozhodnout geologický spor, zda je kopec sopečného původu, nebo vznikl naplavením usazenin. "Takže se to stalo takovou mekkou geologů," řekl Kuchař s tím, že o bývalou sopku se začíná zajímat i National Geographic.

Vyšší návštěvnost a zájem o sopku

Organizátoři si od otevření štol slibují vyšší návštěvnost a zájem o sopku. Podle Kuchaře by šlo o první místo ve střední Evropě, kde by lidé mohli sestoupit do nitra sopky a sáhnout si na čedičový sopouch.

Vedení Františkových Lázní, pod které Komorní Hůrka spadá, zamýšlí vybudovat zázemí s pokladnou v jedné ze svých budov. Zároveň by chtělo postavit parkoviště. Záleží ale podle Kuchaře na tom, v jakém režimu se štoly podaří otevřít. "Na základě povolení budeme odhadovat návštěvnost a přizpůsobovat tomu i zázemí," řekl.

Obnova šachet, která je součástí projektu Brána do nitra země, se financuje z přeshraničních česko-německých fondů. Do budoucna by se mohlo v prodloužení šachet pokračovat.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom