Třímetrové žížaly! Jde o dílo přírody, anebo zásah člověka?
Pokud narazíte na extrémně kuriózní zvíře a přemýšlíte, odkud by mohlo pocházet, prakticky vždy je odpověď stejná: Austrálie. A platí to i u obřích třímetrových žížal…
Největším hadem, který žije v české přírodě, je užovka stromová dlouhá až dva metry. A teď si představte žížalu, která je ještě o polovinu delší… Není to žádný nepovedený sci-fi film, ale všední realita australského jihovýchodu. Právě zde, ve státě Victoria, totiž žijí obrovské žížaly druhu Megascolides australis – neboli veležížaly obrovské.
Průměrně měří na délku jeden metr a jsou tlusté až dva centimetry. Každá taková žížalka může vážit až čtvrt kila. Ale protože rostou po celý život, ty nejstarší a největší exempláře dosahují ještě větších rozměrů.
Vůbec nejextrémnější žížaly žijí až pět let; v tomto věku dorůstají až třímetrové velikosti a váží půl kila! Jediné místo, kde je můžete najít, je údolí řeky Bass v provincii Victoria.
Jak si žije veležížala
Veležížaly žijí hluboko v zemi, takže do styku s lidmi vlastně vůbec nepřijdou. Ale lidé o nich vědí: protože jsou žížaly velmi bázlivé a současně citlivé na vibrace země, před člověkem, který jde po povrchu, prchají. Vydávají přitom jasně slyšitelné zvuky připomínající mlaskání. První evropské osadníky to značně vyděsilo…
Podle knihy "Žížaly České republiky" je naší nejdelší žížalou Allolobophora hrabei (až 50 cm), tento druh obývá sprašové půdy jižní Moravy. Délka těla je 270–500 mm, průměr 4–6 mm. Od našich, českých žížal, se liší i dalším drobným detailem – vlastně vůbec nevylézají na povrch. Naše žížaly se tam vydávají (což se málo ví) především proto, aby zde vykonaly potřebu; australské žížaly ale vyměšují přímo pod zemí ve svých chodbičkách. Vymyje je odtud jen silný déšť, který ale naštěstí přichází dost často.
Místní své žížaly milují; v městečku Korumburra dokonce každoročně pořádají žížalí slavnost, kde je dokonce volena žížalí královna krásy…