Mořský netvor? Příbuzná téhle potvory žije i u nás
Tato fotografie vzrušila svět: co za netvora to ulovil americký rybář? Ve skutečnosti je to spíš fotografický trik.
Fotografii v otvíráku pořídil před dvěma dny americký rybář Doug Cutler a hned ji poslal na Reddit. Během pár hodin ji viděly statisíce lidí. Podivného tvora ulovil lukem a šípy v moři nedaleko New Jersey.
Tvor vypadá skoro jako něco z jiné planety, ve skutečnosti však jde o dobře známou "potvoru" příbuznou rybám. Na fotce vypadá tvor dost veliký, když se ale podíváte na další fotografie, je hned vidět jeho skutečná velikost – nemá ani metr na délku:
Když se fotografie dostaly pod drobnohled mořských biologů, neváhali ani na chvilku: jde o mihuli mořskou, jednoduchou a přesto dost rozšířenou „rybu“. Mihule patří mezi nejprimitivnější obratlovce, kteří na Zemi žijí – dokonce ani ještě nemají normální tlamu.
Jsou kruhoústé: jejich čelisti mají tvar kruhu a jsou plné pilovitých zubů. Jak děsivě vypadají, tak děsivě se také chovají. Mihule jsou opravdovými upíry oceánů: jde o parazity, kteří se přisávají na těla menších i větších ryb a pak z nich sají krev.
Hrozba z pravěku: žralok šotek připomíná vetřelce
Mohou být pozoruhodně velké, ty největší měřily až 120 centimetrů a v pravěku zřejmě žily ještě větší exempláře. Ty největší už dokonce několikrát zaútočily na člověka; jde sice o výjimku, ale občas se to stává. Není to nebezpečné, ale bolí to, naštěstí se čelisti mihule do člověka neumí pořádně zakousnout a tak se dají snadno setřást.
Proti mihulím se vyrábí i speciální repelent. Podívejte se, jak účinkuje:
Jeden druh mihule žije i v Česku. Jde o mihuli potoční, asi 20 centimetrů dlouhé zvíře, které je už bohužel kriticky ohrožené. Dříve byly vyhlášenou pochoutkou... Z masa mihulí byl například vyroben masový koláč, jenž dostala ke své korunovaci královna Alžběta II.