29. ledna 2018 10:00

Toužíte po sexu? Přineste dárek. U pavouků to funguje

Propracovat se ke kopulaci, to je u pavouků dobrodružství, v němž může jít o život.

Pavoučí samečci lovčíka hajního (Pisaura mirabilis) ukazují, že obdarovat samičku může vést ke kopulaci. Dárek vede ke svedení.

Pavouci s sex

Samičky bývají většinou upejpavé. Přesvědčit nějakou ke kopulaci je obvykle podmíněno nemalou investicí, aby nápadník předvedl, že je schopný dar opatřit – muž předvádí, že není nuzák a držgrešle. Muži proto potencionálním manželkám či milenkám kupují drahé zbytečnosti, jako jsou květiny (které zvadnou) nebo laskominy (které jsou nezdravé) či posléze šperky nebo prádélko (nelze je sníst, ani nezahřeje).“ Těmito slovy uvádí Ivan H. Tuf v časopise Vesmír svůj článek článek o zásnubních darech.

O kanibalismu hmyzu toho víme poměrně dost, zejména kudlanky jsou touto sexuální praktikou proslulé. Chudáci kudlančí samečci dál usilovně pokračují v kopulačních pohybech, i když už v rámci aktu přišli o hlavu. Riziko být sežrán je nejen u kudlanek, ale i mnoha druhů pavouků poměrně vysoké.

Milenec, či oběd?

Bez spojení to nejde. Takhle alespoň vypadá všeobecná představa o vzniku nového života. Pro tentokrát opomiňme takzvané partenogenetické zrození, kde není potřeba přítomnosti samečka. Pavoučí nápadník se musí dostat tak blízko, aby došlo ke spojení, ale zároveň zařídit, aby se z něj nestal pouhopouhý zdroj bílkovin. To je totiž hlavní důvod, proč samičky beze studu své milence pozřou. Kdypak se vám stane, aby oběd přišel sám od sebe až do ložnice?

Všechno je jinak

Existuje poměrně pestrá škála odborných prací věnujících se způsobům předávání darů i důvodům, proč na ně samičky zabírají. Jedna z nich tvrdí, že pavoučicím dárek zabalený do pavučiny připomíná kokon, tedy budoucí potomstvo. Je to podobné, jako když se mladá žena bude rozplývat rozněžňovat i nad cizím miminkem v kočárku. U nás běžný pavouk lovčík hajní může být krásným příkladem, jak na samičku. Když se přiblíží k samičce, nabídne jí dárek zabalený v pavučině a ta ho po ohmatání většinou přijme. Dlouho se předpokládalo, že dárek lovčíka chrání před sexuálním kanibalismem. Ovšem práce dr. Pia Stalhandskeho ze švédské Göteborg University publikované v odborném magazínu Behavioral Ecology ukázala, že se dokážou pářit i samečci přicházející s prázdnou. Jen s menší úspěšností. Samičky je zkrátka mnohem častěji přehlížejí.

Najít paralelu mezi úspěchem lovčíka a lidského lovce „samiček“ není až tak těžké. Dárky prostě zabírají bez ohledu na křik feministek, že ženu si koupit nelze.

Text: Topi Pigula

Pavoučí téma dále rozpracováváme v novém čísle časopisu Prima ZOOM

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom