2. února 2013 06:00

Tajemný vakovlk: žije ještě, nebo ho už člověk vyhubil?

Pouze člověk nese vinu za vyhubení tasmanského vakovlka. Oznámili to australští vědci, kteří tak popřeli teorii, že za vyhynutí vačnatce mohla nemoc.

Vakovlk, známý také pod označením tasmanský tygr, v hojném počtu obýval Tasmánii, když sem v roce 1803 dorazili evropští osadníci. Jeho počet ale začal rychle klesat a poslední známý kus byl uloven v roce 1933.

O tři roky později uhynul v zoologické zahradě v Hobartu. Oficiálně byl vakovlk prohlášen za vyhynulého v roce 1986 a pokusy o jeho naklonování, které se objevily začátkem 21. století, skončily neúspěšně.

Vyhynutí vakovlků bylo dlouho spojováno s nemocí podobnou psince, která poslední kusy vakovlků decimovala, ale tým vědců Adelaidské univerzity prokázal, že nemoc rozhodně nebyla hlavní příčinou. "Mnoho lidí věřilo, že pouze lov nemohl vakovlky vyhubit, a že tudíž musela existovat nějaká epidemie neznámé nemoci, která je za jejich vyhynutí odpovědná," řekl vedoucí výzkumného týmu Thomas Prowse, jehož studie byla zveřejněna v posledním čísle časopisu Journal of Animal Ecology.

Vycpaného vakovlka, jednoho z mála, kteří na světě existují, najdete napříkald v pražském Národním muzeu.My jsme zjistili, že dokážeme vytvořit simulaci vyhynutí bez nutnosti zahrnout nějakou záhadnou chorobu," dodal. Prowseho tým vytvořil modely, v nichž ukázal, jak příjezd evropských chovatelů ovcí v mnoha ohledech ovlivnil život vakovlků včetně lovu za odměnu v letech 1830 až 1909. Kvůli lidskému lovu klokanů, kteří představovali hlavní kořist vakovlků, klesaly také zdroje jejich potravy.

"Dokázali jsme, že negativní dopad evropských osadníků byl dost velký na to, že druh i bez jakékoli epidemie nemohly uniknout vyhynutí," dodal Prowse. V Životě zvířat Alfreda Edmunda Brehma je vakovlk popsán jako nejnebezpečnější vačnatec a savec v Austrálii, kde mu říkali tygr křovin. V tlamě měl 46 zubů a dokázal ji rozevřít do 170 stupňů, takže jeho rozevřené čelisti tvořily téměř přímku.

Vakovlk nevymřel?

V posledních desetiletích se stále šíří historky, že vakovlk byl spatřen v Tasmánii i na australské pevnině, ale důkaz nikdo nepodal. Ani slavný sir Edmund Hillary, první pokořitel Mount Everestu, jenž se za symbolem Tasmánie vypravil s expedicí v 60. letech minulého století, tohoto savce neobjevil.

Rok 2012 byl v pozorování údajných vakovlků rekordní. Od roku 1936, kdy zemřel poslední vakovlk, bylo nahlášeno 3800 neověřených pozorování. Roku 1983 americký miliardář Ted Turner dokonce vypsal odměnu 100 000 dolarů pro toho, kdo dokáže, že vakovlci nevymřeli. Přestože to zní lákavě, nikdo tuto částku zatím nezískal. A to je asi nejlepší důkaz, že vakovlci už bohužel nežijí...

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom