5. června 2013 06:00

Tahle můra se dokonale maskuje za pavouka. Proč?

Jedno z nejlepších maskování v říši zvířat má nově objevená můra. Téměř ji neodlišíte od pavouka.

Na křídlech má malá nenápadná můra kresbu, která skoro dokonale napodobuje tvar pavoučího těla. Hlavu, tělo a dokonce i osm dlouhých končetin – to všechno je nakreslené evolucí na horní straně jejích křídel.

„Nohy“ jsou dokonce zahnuté, stejně jako u pavouka, který se chystá vrhnout na svou kořist. Tato můra byla objevená už roku 2005, ale teprve nyní ji vědci popsali, a to v přírodovědném časopise Annals Of The Entomological Society of America.

Tento podivuhodný hmyz žije v Thajsku, téměř výlučně na jednom druhu kapradiny. Dostal jméno Siamusotima aranea. Kapradinou se živí, takže se většinu života pohybuje u země – tedy na místě, kde je hodně nebezpečno. A to znamená jediné: musí najít nějaký trik, aby přežil. Jde o první příklad tak dokonalého mimikry u můry.

Mnoho druhů můr má sice na křídlech maskování, ale jen málokdy se vydávají za jiný živočišný druh. Tato můra je výjimečná ještě v mnoha jiných ohledech; její tělíčko zase nápadně připomíná larvu brouka. Proč, to se zatím neví, ale zřejmě i to hraje nějakou roli v její pozoruhodné strategii přežití…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky Thajsko

Populární filmy na Prima Zoom