28. února 2017 06:00

Špatné zprávy pro arachnofoby: vědci zatím objevili jen půlku pavoučích druhů na Zemi

Pavouků je na Zemi desetkrát víc než savců! Nejméně!

Na šesti světadílech Země zatím vědci našli (a popsali) více než 44 500 druhů pavouků. Jediným místem, kde je nenajdete, je Antarktida. Pro srovnání – všech popsaných druhů savců je zhruba 5400, tedy asi desetina!

Ale podle nové studie Normana Platnicka po naší planetě pobíhá nejméně stejný počet zatím neobjevených druhů. V rozhovoru po odborný časopis Live Science řekl: “Většina kolegů se mnou souhlasí, že jsme asi v polovině práce. Jiní jsou skeptičtější a věří, že nám chybí popsat už jen 20 procent pavoučích druhů.“

Nejen pavouci, ale i štíři!

Platnick pracuje pro Americké muzeum přírodních věd, což je nečekaně vhodné prostředí pro nejlepší přehled o existujících pavoučích druzích. Právě muzea totiž mají nejvíce informací o tom, kolik druhů už vlastně bylo popsáno a jak vypadají pokusy o výzkum těch dalších.

U některých čeledí pavouků je situace ještě zajímavější. Platnick studuje čeleď vzokanovitých, což jsou poměrně drobní neškodní pavoučci. Když jeho výzkum začínal, bylo jich známo jen 500 druhů. Teď to vypadá, že jich bude víc než 2500 druhů!

Velmi podobná situace je podle Platnicka i u štírů. Tam známe přibližně 2000 druhů, ale podle vědeckých odhadů jsme jich asi nejméně trojnásobek ještě nepopsali. „Kdykoliv se vydáme do pralesa nebo jiného místa s větším výskytem štírů, najdeme tam pomocí moderních metod několikanásobek druhů, které jsme očekávali,“ dodal Dr. Platnick.

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom