15. března 2023 11:34

Krtek je větší drsňák, než si myslíte. Podívejte se, jaké umí rozdávat rány

Krtky si pamatujeme nejen jako roztomilá zvířátka nebo postavičky z dětských filmů, ale také jako zavilé nepřátele zahrádkářů. Ve skutečnosti ale mohou být zahradě spíše prospěšní.

Houževnatý hmyzožravec trápí většinu zahrádkářů především díky svému stavitelskému umění. V poměrně krátkém čase si dokáže vytvořit síť tunelů a užitných místností, zároveň je natolik obratný, že se v úzkém tunelu dokáže otočit. Mezi nadšenými uživateli zahrad je nepopulární zejména kvůli zásahům do estetického cítění, koneckonců, řada krtinců nepůsobí na upravené zahradě moc dobře.

Nelítostný souboj

Nemá ovšem cenu krtka nijak hubit, už do druhého dne může jeho pracně vybudovaný domov obsadit nový krtek. Ten nakonec nemá jinou možnost než počkat, až původní krtek zmizí. Krtci jsou totiž od přírody samotáři, a jak uvidíte v pořadu Příběhy z podzemí na Prima Zoom, své území si zuřivě brání bez ohledu na pohlaví vetřelce. Kromě toho není k hubení krtka žádný zvláštní důvod.

Čtěte také: Řádí vám na zahradě krtek? Využijte krtince ve prospěch zahrady

V první řadě je hlína z krtinců využitelná jako substrát pro rostliny, takže je vhodná do květináčů. Zasypávat jí krtince nemá ani moc význam, protože krtek ji stejně brzy vyhází zpátky. Krtčí tunely jsou zároveň dobré pro provzdušňování a kypření půdy, díky čemuž je zemina zdravější. Navíc tunely využívá také k hledání potravy, již tvoří hmyz a bezobratlí, takže zahradu zbavuje škůdců. Bohužel to neznamená, že nemůže poškozovat rostliny. I když jejich kořeny ve skutečnosti zespoda neokusuje, jak kdysi tvrdil jeden ze zažitých mýtů, může je zlikvidovat zkrátka proto, že mu při hloubení tunelů stojí v cestě.

Zdroj: Animal Diversity

Sledujte Příběhy z podzemí právě teď:

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom