Blázniví syslové odolají vedru i ostrým ostnům. Před sluncem je chrání jedinečný slunečník
Bláznivý svět veverek - syslové
Syslové jsou jedním z nejroztomilejších tvorů naší přírody. Jejich malá tělíčka zvládnou i nesmírně vysoké teploty.
V Arizonské poušti jsou horkomilní zástupci čeledi veverkovitých jako ryby ve vodě. Na první pohled vypadají syslové Harrisovi a jejich příbuzní syslové hladkoocasí jako malé veverky. Na rozdíl od nich však mají pozemní způsob života a při bližším zkoumání se liší i svým vzhledem.
Tělo vybavené na poušť
Syslí hlodavci jsou typičtí svým malým vzrůstem a šedohnědým zbarvením odpovídajícím písčitému prostředí, ve kterém žijí. Sysel Harrisův je však na rozdíl od sysla hladkoocasého obdarován bílým pruhem na boku, kulovitým zbarvením kolem očí i huňatým ocasem, jenž slouží jako slunečník, který chrání majitele před vysokými teplotami. Jeho příbuzný má zase jedinečné chlupaté zadní tlapky, které mu pomáhají žít podzemním životním stylem.
Sysel Zdroj: iStock
Jak můžete vidět v dokumentární sérii Bláznivý svět veverek v úterý v 16:50 na Prima ZOOM, sysly nezastaví ani horké pouštní počasí nebo pichlavé ostny kaktusu. Za býložravou potravou se vydávají i ve dne a jsou schopní zůstat na přímém slunci tak dlouho, dokud jim jejich vlastní tělo neřekne, že mají dost. Poté se schovají do nory nebo přečkají ve stínu.