Račí mor dobyl Česko. Křeče trhají končetiny a způsobují jistou smrt
Stechlin: Svět průzračných jezer - rak
Nejen lidé si prošli tvrdými pandemickými časy. Své o průběhu a dopadech epidemie vědí i raci, kteří zažili skutečně devastující mor, z něhož se již nikdy nevzpamatovali.
Choroba k nám dorazila koncem 19. století, kdy byli v evropských vodách uměle vysazeni rak signální a rak pruhovaný. Ti disponovali nejen větší rozmnožovací schopností než domácí raci, ale také přenášením onemocnění, proti nimž byli sami imunní. Domácí raci se však s nemocí dosud nesetkali, a tak neměli takové štěstí na protilátky. To se bohužel ukázalo jako klíčové při určování jejich dalšího osudu.
Račí mor
Račí mor je plísňové onemocnění, které se drží striktně raků. Jeho spory se šíří ze svlečených krunýřů či mrtvých raků. V klidovém stadiu může nemoc až roky přežívat v bahně. Po nákaze propuká naplno a napadá nervovou soustavu. Mezi hlavní příznaky patří celková paralýza a svalové křeče tak silné, že při nich dochází k utrhnutí končetin. Nakažený rak je dezorientovaný a těžko drží koordinaci, a tak jej můžeme vidět potácet se i ve dne, přestože je spíš noční živočich. Nemoc je vždy smrtelná.
Raci zažili krutý mor Zdroj: iStock
Líná invaze
Jak ukazuje i dokument Stechlin: Svět průzračných jezer na Prima ZOOM, na začátku 20. století nemoc rapidně snížila počty domácích druhů raků. Zejména rak říční a rak kamenáč se dostali na pokraj vyhynutí. V současnosti tvoří domácí druhy raka jen malou část račí populace na českém území. Tu úspěšně ovládli severoamerické druhy, již výše zmíněný rak signální a rak pruhovaný. Aniž by se o to sami aktivně přičinili, podařilo se jim úspěšně dobýt jedno celé území.
Zdroj: Wikipedie