30. května 2022 10:45

I s mužským tělem lze být matkou. Revoluční metoda slibuje zázraky

Ženy, které prošly změnou pohlaví, by mohly mít reálnou šanci na vlastní potomky navzdory dávkám podávaného testosteronu. S revoluční metodou přišel výzkum Univerzity v Edinburghu.

Nový vědecký výzkum ukázal možnou cestu k tomu, jak by se ženy, které se díky hormonální léčbě staly muži, mohly dočkat vlastních potomků. Základem jsou nedovyvinutá vajíčka, která zrají uvnitř vaječníků v laboratorních podmínkách.

Dozrání v laboratoři

V běžném ženském těle vaječníky obsahují stovky tisíc nedostatečně vyvinutých vajíček. Každý měsíc jedno dozraje a je možné jej nechat oplodnit spermií, což vede k vytvoření embrya. Server MIT Technology Review nyní publikoval výsledky výzkumu s odebranými vajíčky transgender mužů a jejich vývojem ve vaječníku mimo tělo.

Postup odebírání vajíček, jejich oplodnění a vývoj v laboratorních podmínkách je v praxi odzkoušený, nebylo však jasné, zda je totéž možné udělat s vajíčky odebranými z testosteronem léčených žen, které se chtějí změnit v muže. Bádání Evelyn Telfer z Univerzity v Edinburghu však prokazuje, že životaschopná vajíčka lze získat i od transgender mužů, kteří prošli několikaletou testosteronovou terapií, jež zastavuje ovulaci.

Za vše může testosteron

Testosteron je při změně pohlaví z ženy na muže zcela zásadním faktorem léčby. Podává se uměle po zbytek života a změny jím způsobené jsou postupné a trvají několik let. Výsledkem je však změna hloubky hlasu i jiné rozložení svalové hmoty. Hormon ovšem způsobuje tuhnutí tkáně vaječníků a vajíčkům komplikuje pohyb. Řada žen procházejících změnou si navíc nechává vaječníky průběhu procesu zcela odstranit.

Výzkum Evelyn Telfer dává transgender mužům naději nejen v tom, že by mohli mít potomky. Zároveň by, zdá se, nemuseli kvůli potenciálním potomkům pozastavovat léčbu, ani se vyhýbat vaginálním sondám. Výsledky výzkumu sice ještě nebyly hodnoceny, přesto je dosavadní práce Telfer přijímána pozitivně. „Je to velmi vzrušující, velmi důležitá práce… a bude to důležitý pokrok, který potenciálně pomůže mnoha pacientům,“ říká Samir Babayev, reprodukční endokrinolog z Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě, který se účastnil prezentace projektu.

Zdroj: MIT Technology Review

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom