25. února 2021 00:30

Přibližně každý dvoustý muž je potomkem Čingischána

Počet obyvatel naší planety se mění každou vteřinou. A roste počet potomků extrémně plodného sjednotitele Mongolů – Čingischána.

Podle serveru Worldometer tvořilo v úterý 25. února 2021 ve 12.00 světovou populaci víc než 7,8 miliardy lidí. A každou vteřinu přibývali další, přičemž má řada z nich společnou jednu těžko uvěřitelnou věc...

Čingischán: plodný otec Mongolů

Čingischán je slovo, jež lze volně přeložit jako velký vládce. Narodil se jako Temüdžin, tak znělo jeho rodné jméno. Stal se sjednotitelem mongolských kmenů, prvním Velkým chánem Mongolů a zároveň jedním z nejslavnějších vojevůdců a dobyvatelů na světě.

Z rodného Mongolska doputovala jeho vojska až na Ukrajinu na západě, dosáhli stovky kilometrů za jezero Bajkal na severu, ovládli část Číny na jihu a jihovýchodě. K ovládnutí velké části severní a střední Evropy mu podle některých historik zabránilo extrémně deštivé počasí, které není dobré ani pro skvěle vycvičenou mongolskou jízdu.

Čingischán rozhodně sexuálně nestrádal a na svém dobyvačném tažení si bral, co se mu zamanulo, včetně žen. Zemřel v roce 1227, ale jeho geny se po mužské linii v chromozomu Y šíří a dál putují světem.

Y je chlap

Zdravý člověk má celkem 22 párů chromozomů. Polovinu dodala matka a druhou polovinu otec. Další dva chromozomy určují pohlaví jedince. Pokud jsou oba chromozomy X, jedná se o holčičku (ženu), pokud XY, jde o chlapce (muže). Takže je jasné, že chromozom Y se v populaci šíří jenom po otcovské linii.

Případ genetického dědictví Čingischána je skutečně podivuhodný. Jak zjistil Chris Tyler-Smith, evoluční genetik z Wellcome Trust Sanger Institute v Hinxtonu ve Velké Británii, tak 8 % mužů z 16 populací v Asii (a 0,5 % mužů po celém světě) má ve své DNA zabudovány části Čingischánova genomu. To, že se rodí synové, je běžné, ale málokterému otci se povede tak silně vtisknout svůj gen do světové populace. Znamená to mimo jiné, že musel plodit spousty (tvrdí se, že stovky) synů, kteří posílali jeho poselství dál.

Z logiky věci je nejsilnější zastoupení v samotném Mongolsku, kde se vyskytuje u 35 % mužské populace, a „Čingischánův gen“ víceméně kopíruje hranice jeho tehdejší říše. Podle studie uveřejněné v prestižním časopise Nature byl hlavní směr šíření jeho genů podél Hedvábné stezky. V původní studii The Genetic Legacy of the Mongols publikované v The American Journal of Human Genetics autoři jasně říkají: „Identifikovali jsme chromozomální linii Y s několika neobvyklými vlastnostmi vyskytující se skrze rozsáhlý asijský region táhnoucí se od Pacifiku ke Kaspickému moři a vyskytující se ve vysoké frekvenci.

Jak bylo naznačeno v úvodu, počty lidské populace se mění každým okamžikem, takže není možné stanovit přesné číslo mužů, kteří v sobě nesou Čingischánovo poselství, ale hrubý odhad z roku 2003 říká, že jde o zhruba každého dvoustého muže. Aby ne, když nejsilnější lidská populace je v Asii, jež byla zčásti jeho impériem.

V současné době vědci sledují možnost, zdali nositelé tohoto typu genomu nemohou být nějakým způsobem zvýhodněni v přirozené selekci. Takže máte-li nějakého asijského známého, není vyloučeno, že jeho rodokmen sahá až k samotnému sjednotiteli Mongolů. A raději v současné poněkud rozjitřené společnosti nepřipomínejte, že přízvisko „chan“ bylo (zejména v jižní Asii) vyhrazeno muslimům.

Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Newsletter

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Populární filmy na Prima Zoom