22. března 2022 06:50

Zabíjení slonů láká hlavně Čínu. Slonovina zůstává atraktivní i po obchodním bojkotu

Ačkoli se v řadě zemí nelegální lov slonů trestá smrtí, jinde se snaží prodej zlegalizovat. Velkým odbytištěm slonoviny zůstává Čína.

V roce 2016 zabavily úřady 40 tun nelegálně obchodované slonoviny. Jakkoliv je její obchod ilegální, stále se najdou lidé, kteří chtějí mít slonovinové špičky na cigarety, kulečníkové koule nebo popelníky. Kdyby však nebyl o slonovinu zájem, klesla by cena natolik, že by se nevyplatilo riskovat mnohaleté vězení při jejím získávání.

Slonovina láká Čínu

Přímými kupci v Africe jsou čínští turisté, další zásilky putují do Číny nezákonně a prodají se až tam. Čínské slonovinové řezbářství je totiž proslulé a slonovinové sošky mají obrovskou cenu. Neustále se zvětšující čínská střední třída přitom nabízí dostatek potenciálních kupců.

Jak ukazuje i dokument Sedm světů, jedna planeta 22. března odpoledne na Prima ZOOM, úbytek slonů jen za jediný rok může být masivní a celý druh může dohnat až na pokraj vlastní existence. Byť se i Čína přihlásila k bojkotu obchodu se slonovinou, přesto je její obrovský trh stále velkým odbytištěm. Slonovina se dokonce dá anonymně koupit v aukcích na eBay. Jedním ze způsobů boje proti prodeji slonoviny je hromadné pálení zabavených klů. Jedná se o gesto, které má ukázat, že se jedná o „bezcenný“ materiál. Otázkou je, zda se tím na černém trhu nezvedá cena těch, které se zadržet nepodařilo.

Některé africké země v roce 2019 požádaly, aby mohly své slonovinové zásoby prodat. Zisk by mohl jít na ochranu divoce žijících sloních populací. Ne všude však tato iniciativa našla pozitivní odezvu. „Naše zásoby slonoviny přesahující hodnotu 300 milionů dolarů nemůžeme prodat, protože země, které slony nemají, říkají těm, co je mají, jak mají se svými zvířaty nakládat," uvedl podle britského deníku The Guardian Nick Mangwana ze zimbabwského ministerstva informací.

Zdroj: The Guardian

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom