18. února 2013 06:00

Sexuální zajímavosti z říše zvířat: třímetrový penis a masturbace jelenů

V dnešním článku najdete informace, které vám v hodinách přírodopisu určitě nevykládali.

Pokud byste chtěli vidět největší penis na světě, vězte, že byste se museli sblížit s velrybou. Takový plejtvák obrovský má penis až třímetrový s obvodem kolem 45 cm. Když ovšem porovnáme velikost pohlavního orgánu s celkovou figurou, zas tak obdařený tento kytovec není.

Na velikosti záleží

V poměru k velikosti těla mají největší penis členovci svijonožci. Jedná se o několikacentimetrové korýše, kteří žijí ve vodě přisedlí k podkladu. Aby se mohli množit, naučili se vysouvat svůj penis mimo vápenatou schránku a měnit jeho tvar: buď může být kratší, tlustší a lépe ovladatelný, nebo se natáhne do délky, a pak dosáhne dál. Maximálně může být osmkrát delší než samotný svijonožec. Umíte si takový orgán představit u člověka nebo u plejtváka?

Divoký sex ve světě zvířat: zaseknuti v samici

Smysl orgasmu u zvířat

Vědci se také zabývali otázkou, zda samice ze světa zvířat zažívají orgasmus. Podle vědců, kteří se těmito živočišnými druhy zabývají, prý orgasmus zažívají ramlice (samice králíka), krysy, činčily, veverky, kobyly, krávy, slonice, feny, fretky a další. "Velmi často jsem pozoroval poměrně jednoznačnou reakci odpovídající vyvrcholení, z něhož samice náhle upadá opět do klidného stavu," uvádí se v publikaci popisující sex ramlic.

Divoký sex ve světě zvířat: kanibalismus při páření

Zakázané sebeuspokojování

Bez zajímavosti není ani zvířecí masturbace. Člověk tak nějak čeká, že se tato aktivity týkají pohlavních orgánů... Ale třeba jeleni v říji pro sebeuspokojení na svůj penis nemusí ani sáhnout. V tomto období totiž mají extrémně citlivé parohy, a tak jim k uspokojení stačí, aby se jimi třeli o zem. K dosažení vyvrcholení jim pak stačí třeba i jen několik sekund.

Divoký sex ve světě zvířat: Vzruš mě, stimuluj mě!

Viditelné spermie

Pokud si myslíte, že spermie je malá buňka okem neviditelná, máte pravdu – platí to pro většinu živočišných druhů. Ovšem nikoli například pro primitivní žabky z čeledi pestrankovitých, které mají spermie velké až 2 milimetry, a pro hmyz z čeledi znakoplavkovitých, který má spermie až jedenapůlcentimetrové! V poměru k vlastnímu rozměru pak jsou rekordmany korýši lasturnatky, u nichž může být spermie i několikanásobně větší než jejich vlastní (maximálně dvoumilimetrové) tělo – je to možné díky tomu, že po svém vzniku je spermie stočená do kompaktního útvaru.

Pravý smysl páření

Zatímco lidská matka má obvykle dost práce i s jedním dítětem a k osmerčatům se dostane jen s pomocí medicíny, jiní savci jsou mnohem plodnější. Nejpočetnější vrh mláďat byl zaznamenán u bodlína druhu Centetes ecaudatus, který žije na Madagaskaru a Komorských ostrovech. Najednou se narodilo 36 mláďat.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom