29. března 2013 06:03

Ryba s lidskými zuby. Příběh fascinující hříčky přírody

Příroda je plná tvorů, kteří jsou celí divní. Ale některá zvířata mají zvláštní jen jeden detail. To je příklad i tohoto tvora…

Ryba jménem mořan pruhovaný patří k nejpodivnějším obyvatelům oceánů. Žije v mořích od Floridy až po Brazílii a na první pohled vypadá docela normálně. Taková pruhovaná mořská zebra. Ale to jen dokud jí neotevřete tlamu – pak se před vámi odhalí pohled jako z noční můry.

V tlamě slizké, až metr dlouhé a 10 kilo těžké ryby totiž najdete zuby, které vypadají úplně jako ty lidské. Za první řadou zubů se však skrývají další tři řady zubů – a ty už opravdu lidsky nevypadají… Sice se může zdát zajímavé, jak moc lidsky se tyto čelisti tváří, ale v přírodě mají skvělé odůvodnění.

Jsou totiž ostré jako břitva a fungují jako jakési nůžky. Co se mezi ně dostane, to mořan přestřihne – a dalšími řadami tupých zubů rozdrtí na menší dílky. Funguje to vlastně docela podobně jako různě specializované zuby u člověka.

Nejsou zuby jako zuby?

Mořani se totiž živí kořistí s tvrdým krunýřem – od krabů a jiných mořských korýšů až po škeble a ústřice. A na ně se tyhle zoubky přesně hodí…

Zvlášních ryb je ale víc. Také blízký příbuzný mořanů, asijský pyskoun, vypadá přinejmenším prapodivně:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom