Roztomilé sýkorky jsou nemilosrdní zabijáci
Sýkorky vnímáme jako mírumilovné ptáky, kteří v zimě ozobávají lojové koule a hašteří se s vrabci u krmítek. Přitom to jsou zabijáci, kteří dokážou vyklovat svým ptačím konkurentům mozek z hlavy. A nejen jim.
Pokud bychom měli nějak charakterizovat sýkorky, určitě by nepadala slova jako bezcitný lovec, vrah či mrchožrout. Naopak, tito drobní pěvci, kteří jsou stále poměrně hojní (zejména sýkora koňadra a modřinka), nám zpestřují život i uprostřed měst a v zimě patří k pravidelným návštěvníkům většiny krmítek. Máme je rádi, jsou napohled hezcí a vyvolávají pozitivní emoce.
Zatímco u dravců je jasné, že se živí lovem, sýkorky mají image „krmítkových vegetariánů“ bez ohledu na to, že se po většinu roku jedná hlavně o hmyzožravce. Hlavní složkou potravy od jara do podzimu je celá plejáda hmyzu v různých stádiích vývoje, ale sýkora nepohrdne ani pavoukem a sem tam je k vidění také u nalezené mrtvoly. Důležitý je obsah bílkovin. A když jsme u toho, tak mozek je na snadno stravitelné bílkoviny velmi bohatý.
Podívejte se na video smrtícího útoku sýkorky na čečetku zimní. Pozor, video NENÍ VHODNÉ pro děti a citlivé povahy, obsahuje detailní záběry na rozklovanou hlavu a vyjedený mozek:
Stále se zvyšuje počet pozorování útoků sýkorek na ptáky, kde výsledkem úderů ostrého zobáku je roztříštěná lebka a vyjedený její obsah. Právě zvyšující se množství pozorování ukazuje, že nejde o náhodný exces, ale promyšlené jednání. A literární záznamy dokládají poměrně dlouhou historii tohoto chování, které zatím unikalo většinové pozornosti. Peter Mikula v článku Zombie sýkorky odkazuje na publikaci z pera H. Saunderse s názvem An illustrated manual of British Birds, jež vyšla v Londýně roku 1899.
V ní se o agresivním chování sýkor praví toto: "Sýkora koňadra napadá malé a slabé ptáky. Aby se dostala k mozku, tak jim pomocí silného zobáku rozsekne lebku. Je dokonce známo, že si podobným způsobem pochutnala i na netopýrovi.“ Fakta o sýkorčím lovu na netopýry potvrdili i vědci z Ústavu Maxe Plancka, kteří v roce 2009 sledovali útoky sýkor v maďarských jeskyních, jejichž výsledkem byly vyjedené mozky netopýrů hvízdavých (Pipistrellus pipistrellus). „Modřinky v létě jedí hmyz nebo pavoukovce, v zimě se poohlížejí po semenech a bobulích. Zimy v severovýchodním Maďarsku mohou být velmi kruté – včetně vysoké sněhové pokrývky. Jeskyně měla velký vstupní otvor skrz který se dovnitř dostávalo světlo. Sýkory jsou schopné letu v přítmí a netopýry lokalizovaly podle zvuků. Vědci pouštěli nahrávky stejných zvuků sýkorkám, které na ně reagovaly. Modřinky potřebovaly 15 minut od vstupu do jeskyně k tomu, aby ulovily netopýry. V některých případech je vynesly v zobáku z jeskyně ven a snědly na okolních stromech,“ píše se ve zprávě vědců z Max Planckova ústavu.
Drsné sýkorky
Byly zaznamenány i útoky na o mnoho většího strnada obecného. V případě netopýrů šlo o potravu, ale Peter Mikula zmiňuje i útoky končící rozklováním lebky za účelem získání hnízdní dutiny. Prostě „původního majitele“ bezohledně zabily. Mozek v těchto případech totiž zůstal nedotčen. Smrtelné útoky těchto drobných pěvců byly zaznamenány například v Polsku, Finsku, Maďarsku, ale i u nás.
Sýkorky se nestaly synonymem moudrosti jako sovy, přesto neustále dokazují, že rozhodně nepatří mezi hloupé ptáky. Celosvětově známým se stal trik, kterým se dostávaly k husté smetaně ukryté pod hliníkovými víčky lahví s mlékem, jež nechávali britští mlékaři přede dveřmi svých zákazníků. Jeden pták či několik jedinců náhodou proklovlo hliníkový uzávěr a ejhle, objevil se zajímavý zdroj bílkovin. Ostatní ptáci rychle tento trik odkoukali. Mlékaři tak měli ve 40. letech minulého století najednou o problém více a museli mléko donášet až do domu.
Takže až v zimě budete sypat slunečnicové semínko na krmítko a zaznamenáte nějaké hašteření, zaměřte svou pozornost na sýkorky. Třeba jste zrovna byli svědky dalšího brutálního útoku se smrtelnými následky.
Topi Pigula