Proč spí vorvani vestoje? Podívejte se na VIDEO!
Až do roku 2008 si vědci mysleli, že vorvani vůbec nespí. Ale když se ukázalo, jak spí, byli stejně nadšení…
Velrybáři sice vyprávěli o spících vorvaních, ale mořští biologové jim nevěřili. Až před šesti lety se přišlo na to, že lovci měli pravdu.
Podle teorií a předchozích pozorování totiž vorvani spí pouze na půlku mozku. Tedy podobně jako u delfínů jedna mozková hemisféra odpočívá a druhá pracuje normálně – díky tomu by měli vorvani normálně fungovat a nemusí se bát, že je ve spánku voda vrhne na nějakou skálu nebo že se utopí…
Jenže roku 2008 narazila jedna expedice na hejno vorvaňů, kteří spali jako dudci – a navíc ve velmi podivné poloze. Místo toho, aby si dávali šlofíka normálně „vleže“, odpočívali v kolmé poloze – jako by na stojáka.
Podívejte se na video:
Od té doby už byli spící vorvani pozorování vícekrát a biologové měli možnost jejich spánek studovat lépe. Tito velcí kytovci spí maximálně 10–15 minut v kuse; tak dlouho totiž trvá, než vorvaňovi dojde v plících vzduch. Celý tento čas se totiž nenadechuje. A protože je to přece jen pořád ještě savec dýchající plícemi, mohl by se utopit. Víc už si vorvaň nepospí – patří mezi zvířaty mezi ty vůbec nejméně spící tvory. Ve spánku stráví pouhých 7 procent života, jediné další zvíře, které mu v tom může konkurovat, je žirafa s 8 procenty spánku.
A co ona vzpřímená poloha? Pravděpodobně ji vorvani používají proto, aby ve spánku snadněji udrželi stejnou polohu vůči místu, kde usnuli.
ZAJÍMAJÍ VÁS VELCÍ KYTOVCI? NO TAK TO ČTĚTE: