30. března 2013 06:00

Pravda, nebo podvrh? Tipujte potřetí

Opět pro vás máme porci snímků, u kterých budete na pochybách, zda vznikly opravdu stisknutím spouště, nebo zda zaúřadovali grafici. Tipněte si, a pak si přečtěte, zda jste měli pravdu.

Už dvakrát jsme vám přinesli seriál o fotografiích natolik podivných, že na první pohled neodhalíte, jde-li o pravdu, nebo podvrh:

Pravé, nebo upravené? Posuďte sami neuvěřitelné fotky

Neuvěřitelné fotky: realita, nebo Photoshop?

Dnes přicházíme se třetím dílem – tentokrát se podíváme hlavně na přírodu a zvířata.

FOTO 1: Klasický internetový žertík: když se grafici nudí, ovce se proměňuje v květák nebo had v citron. Tento usmívající se meloun ale nevytvořila technika, nýbrž ruční práce: objevil se na české soutěži ve vyřezávání z ovoce.

FOTO 2: Snímek vybuchnuvšího raketoplánu Columbia je prostě doják. Sedm amerických astronautů přišlo o život při pokusu o přistání, aniž by věděli, jaké riziko jim hrozí. Snímky, které tuto tragédii zachytily, se proto staly velkým hitem. Škoda jen, že jde o záběry z filmu Armageddon, které po explozi raketoplánu nějaký vtipálek vyslal na síť.

FOTO 3: A máme tu první z fotek nečekaně obrovských zvířat. "Můra" s rozpětím křídel až třicet centimetrů vypadá pěkně děsivě – a také taková je. Motýli druhu Attacus atlas žijí v jihovýchodní Asii, a v Indii jsou chováni pro hedvábí, kterého ale produkují podstatně méně než menší bourci morušoví.

FOTO 4: Naopak obří pavouci, zachycení údajně na snímcích s americkými vojáky v Iráku, jsou poněkud přibarvení. Photoshop sice na snímku neúřadoval, ale tím, že jsou pavouci blízko u objektivu, vypadají velcí jako vojákova noha – ve skutečnosti ovšem mají solifugy maximálně 15 centimetrů (a to jen, když se jejich nožičky natáhnou). Text, který fotky doprovázel, navíc tvrdil, že si pavouci rádi pochutnávají na masu a že své oběti (včetně člověka) ochromují jedem. Solifugy ovšem jedovaté nejsou a jejich potravou jsou cvrčci, sviňky a další pouštní havěť.

FOTO 5: Velmi populární je na síti i obří kočka Snowball (Sněhová koule), kterou její páníček sotva udrží v náručí. Je to proto, že její matku prý majitel kočky našel opuštěnou nedaleko nukleární laboratoře. Pravda je ovšem mnohem prozaičtější: snímek kočky jménem Jumper zvětšené do obřích rozměrů vytvořil její majitel Cordell Hauglie jako žert pro své přátele. Nemyslel si, že by fotku někdo považoval za reálnou; někdo z příjemců jeho snímku ale legrácku přetvořil v jeden z nejúspěšnějších hoaxů.

FOTO 6: A obří zvíře počtvrté. Tentokrát jde o králíka, který by normálního Boba či Bobka rozšlápl tlapkou a ani by si toho nevšiml. Na snímku je německý králík Robert vážící 8,5 kila – a je to "běžný" kousek ze speciálně vyšlechtěné rasy obřích králíků. Na králičího rekordmana ovšem nemá: králík Darius majitelky z Británie váží dokonce 22 kilogramů.

FOTO 7: Na posledním snímku je člověk zcela v rozporu s fyzikálními zákony visící ve vzduchu. Jen se rukou opírá o zeď – a klidně levituje dva metry nad chodníkem. Vysvětlení je ale prozaické. Performera Johanna Lorbeera ve vzduchu drží právě ona ruka, na niž navazuje důmyslná konstrukce ukrytá pod sakem:

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom