22. září 2014 06:00

Pozoruhodné setkání s nejpodivnějším tvorem oceánů. VIDEO!

Oceány jsou bydlištěm nájemníků, kteří nahánějí hrůzu…

„Co to je zač?“ zněla překvapená otázka potápěčů, kteří pod hladinou spatřili něco nepopsatelného… Byli jedni z mála, kdo měli štěstí tohoto tvora (respektive tvory) pozorovat v jejich přirozeném prostředí…

Video natočili mořští biologové z expedice Nautilus Live – a přestože patří mezi špičku ve svém oboru, i oni měli zpočátku s identifikací podivného organismu problémy. Jejich mise má za úkol studovat flóru a faunu v Mexickém zálivu a Karibském moři.

Co je to zač, se dozvíte pod videem:

Jak už jsme naznačili, nejde o jedno zvíře – nýbrž o kolonii. Konkrétně o kolonii trubýšů, latinsky Siphonophora. Jde o bezobratlé tvorečky z kmene žahavců, tedy o vzdálené příbuzné medúz. Tito živočichové tvoří ze svých tělíček různě velké plovoucí trsy navzájem propojených jedinců.

Různí jednotlivci mají navíc odlišné funkce a v rámci kolonie plní různé role. A pozor, některé druhy trubýšů mohou být jedovaté, dokonce značně. Patří k nim například medúza měchýřovka portugalská – ano, i u této "medúzy" vlastně nejde o jednoho tvora, ale o velikou kolonii:

Sami o sobě vypadají jednotliví tvorečkové jako rostliny, ale neplatí to u všech – díky různým rolím u nich existuje značná pestrost vzhledu…

Podobných v koloniích žijících tvorů existuje mnohem víc. Někteří mohou nabývat skutečně obludných rozměrů – jako například slavné, až dvacetimetrové "chapadlo smrti":

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom