5. března 2020 13:30

Do pražského skleníku Fata Morgana se vrací přehlídka exotických orchidejí

Od 6. do 22. března si můžete jít prohlédnout krásné orchideje.

V pořadí už počtrnácté budou moci návštěvníci skleníku Fata Morgana obdivovat krásu a rafinovanost exotických orchidejí. Tentokrát se během procházky skleníkem vypraví až do jihoamerického Ekvádoru, do země přímo na rovníku. Stejně extrémní, jako je místní krajina od hladiny moře po trvale zasněžené vrcholy And, jsou mezi zdejšími orchidejemi druhy jak miniaturní, tak gigantické. Také tentokrát expozici doplní kreativně zpracovaná aranžmá z dílny Kláry Franc Vavříkové. Chybět nebude ani prodej rostlin a víkendový doprovodný program. Výstava začíná už 6. března a zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 22. března denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. Na výstavu platí běžné vstupné.

Přehlídka orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy, to je nejen pestrá expozice a mnoho zajímavostí ze světa těchto jedinečných rostlin, ale také bohatý víkendový program. „Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám trojské botanické zahrady. Není proto divu, že se každoroční výstava těší velkému zájmu veřejnosti, kdy do skleníku Fata Morgana v průběhu března zavítá více než 23 tisíc návštěvníků. Věřím, že i letos má tato akce opět co nabídnout, ať už jde o odborné informace zaměřené na neuvěřitelnou různorodost těchto rostlin, nebo o kreativní floristické pojetí,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava ve skleníku Fata Morgana představí nejen přírodní skvosty, ale přiblíží i přírodu, život a kulturu jihoamerického Ekvádoru. Tato země je spolu se sousední Kolumbií druhově nejbohatším místem planety, a to nejen na orchideje. Obrovská různorodost krajiny a poloha přímo na rovníku dala vzniknout celé škále nesmírně rozmanitých druhů, od miniaturních až po gigantické.

Téma výstavy se prolne i originálními květinovými aranžmá z dílny přední české floristky Kláry Franc Vavříkové. „Inspirací pro základní motiv byla nedávná výprava kurátorů botanické zahrady do Ekvádoru. Jejich barvité líčení všeho, co viděli a zažili, dalo jasný impuls k promítnutí ekvádorského venkova do připravovaných aranžmá. Vedle ekvádorského motivu se nabídl ještě kontrast velikánů a mrňousů z říše orchidejí. Je až neuvěřitelné, co všechno orchideje umějí a čím vším jsou,“ uvedla Klára Franc Vavříková, která výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana připravuje již podruhé za sebou.

Víkendový program nejen pro orchidejové nadšence

Po celou dobu trvání výstavy se návštěvníci mohou těšit na víkendový doprovodný program. Každou sobotu a neděli vždy od 9 hodin proběhne komentovaná prohlídka skleníku Fata Morgana s průvodcem. Zájemci se jí mohou zúčastnit bez předchozí rezervace, prohlídka je v ceně vstupného do skleníku.

Během víkendu 7. a 8. března bude po oba dny od 14 hodin předvádět tvorbu floristických aranžmá s orchidejemi Petra Křížová. O druhém víkendu budou mít návštěvníci možnost zhlédnout ukázky práce s korálky od firmy Preciosa, která je partnerem letošního ročníku výstavy. „Po celý víkend bude připravena malá výstava šperků a květinových koulí z korálků, které vyrábí česká firma Preciosa. Ta je vyváží do celého světa včetně Ekvádoru. Málokdo ví, že většina afrických, asijských a indiánských ozdob je vytvořena z korálků pocházejících ze skláren v severních Čechách,“ uvedla Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jak se množí rostliny v laboratoři? Na to odpoví Alena Nekolová ve své přednášce o meristémovém množení. Poslechnout si ji můžete v sobotu i v neděli 21. a 22. března vždy od 14 hodin. V sobotu 7. a 14. března od 9 do 17 hodin bude pro zájemce k dispozici i odborník z firmy Forestina, který poradí, jak správně přesazovat a hnojit orchideje a další pokojové rostliny.

Sbírka orchidejí v trojské botanické zahradě

Orchideje patří do čeledi vstavačovité a jsou jednou ze dvou nejpočetnějších čeledí cévnatých rostlin. Přesný počet druhů orchidejí na celém světě není známý. Odhady se pohybují okolo 27 000 v necelých 900 rodech, což znamená, že zhruba každý desátý druh vyšších rostlin na zemi je orchidej. Každoročně jsou však popisované nové. „Sbírka orchidejí byla v trojské botanické zahradě založena v roce 1995. V současnosti čítá už přes 2300 druhů a zhruba dvojnásobný počet rostlin. Orchideje zahrada získává částečně nákupem od specializovaných firem, výměnou s jinými botanickými zahradami nebo na základě povolení z přírody,“ uvádí Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Praha.

Partnerem výstavy orchidejí 2020 je společnost Forestina, s. r. o., český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře. Dalším partnerem je firma Preciosa, pro kterou je Ekvádor odběratelem skleněných korálků a šperků.

Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz.

Zdroj: Botanická zahrada hl.m. Prahy

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom