Opice se chovají jako mafiáni: vydírají, mučí, ponižují a mstí se na slabších
A pak po kom to my lidé máme...
Japonské makaky červenolící určitě znáte – jsou to ty roztomilé opičky, které se tak rády a často koupou v horkých pramenech. Zdají se jako ti nejmírumilovnější tvorové pod Sluncem a dlouho tak připadaly i biologům, kteří je studovali. Ale s příchodem fotopastí se ukázalo, že realita tlupy makaků je úplně jiná…
Už jen pobyt v parních lázních není v tlupě zdaleka pro každého. Cíleně si vybírají jedince, které vytlačují na okraj kolektivu a zabraňují jim, aby měli do teplé vody přístup. Těmto šikanovaným opicím se daří špatně i po jiných stránkách: jsou na okraji tlupy nejen metaforicky, ale doslovně. To znamená, že jim hrozí mnohem větší nebezpečí od predátorů a hůř se jim shání potrava. Jen tak mimochodem jim silnější členové také zabraňují dostat se k jídlu – a to i v situacích, kdy je potravy dostatek. Proč? To se zatím neví, ale zdá se, že z toho mají prostě radost…
Ale i slabší členové se dokážou bránit – a podobně zákeřně a (lidskými etickými měřítky) zbaběle a zákeřně. Tlupě normálně vládne alfa samec, na kterého silou ani sociální mocí nestačí. A tak se mstí na jeho příbuzných, nejčastěji na těch mladých nebo naopak přestárlých. Výzkum ukázal, že pokud alfa-samec na některého člena tlupy zaútočí, existuje šance 25 procent, že následuje do jedné hodiny odplata na slabším příbuzném. Tohle všechno zjistit výzkum italského biologa Filippa Aureliho z Univerzity v Římě.
A jak ví každý správný mafián, msta musí být jasně viditelná. 75 procent těchto útoků tedy proběhne přímo před očima dominantního alfa samce, tak aby viděl, k čemu jeho agrese vedla. Opice tak posílají jednoznačnou zprávu: „Ano, na tebe nemáme, ale tvoje DNA před námi není v bezpečí!“
Agresivita a její různé použití jsou mezi makaky tím nejčastějším způsobem řešení sociálních konfliktů – šimpanzi bonobo zase obdobné problémy řeší pomocí sexu. Proč je to zajímavé pro nás lidi? Ukazuje to velmi názorně, jak vypadalo prostředí a podmínky, z nichž jsme my lidé vzešli – a také, k čemu jsou naprogramováni naši nejbližší zvířecí příbuzní. Podobný výzkum může pomoci vysvětlit, proč se v nás spouštějí mechaniky agrese v různých sociálních konfliktech. A znát a rozumět své zvířecí stránce, to se naší civilizaci může zatraceně vyplatit…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: