Neviditelná gorila: proč nevidíme do očí bijící věci?
Vidíte na fotografii gorilu? Asi ano. Ale stačí jen trošku změnit podmínky a vy ji neuvidíte. A tento problém může stát lidské životy...
Radiologové jsou lidé proslulí tím, jak dobře dokáží zaměřit svou pozornost na určitý detail. Na fotografii rentgenu umí vyčíst ze zdánlivě šedého chaosu spoustu detailů. Ale právě oni zcela selhávají v jednom z nejslavnějších psychologických testů: 83 procent testovaných radiologů si na videu nevšimne gorily.
Podívejte se na následující video. Za úkol je soustředit se na lidi v bílých tričkách a spočítat, kolikrát si mezi sebou vymění balón. Schválně, otestujte se, jestli to zvládnete:
A teď ta důležitá otázka: všimli jste si v tomto videu gorily? Protože jsme na ni upozornili už v titulku, tak zřejmě ano. Ale asi polovina testovaných lidí průchod muže v gorilí masce vůbec nezaregistruje – a některé profese jsou na tom ještě mnohem hůř… Jak je to možné?
Mozek nám lže
Tento úkol totiž není vůbec jednoduchý. Lidé se pohybují velmi rychle a je třeba plné koncentrace, aby si člověk všimnul, kdo s kým si právě vyměňuje míč. Je to tím, že pozornost se zaměří na jednu konkrétní věc a mozek pak zbytek těch dalších, které pokládá za nedůležité, odfiltruje. Ve výsledku to znamená, že je vůbec nevidíme. Tomuto efektu se říká nezáměrná slepota a právě na něm je založena většina triků kabaretních umělců a kouzelníků.
Psycholog Trafton Drew tento test upravil taky, aby vyzkoušel radiology a jejich schopnosti. Mezi řadu rentgenů vložil několik fotografií, kde byl do rentgenu přidán obrázek tancující gorily. „Čekali byste, že jsou to experti na odhalování detailů,“ popisuje test Drew na svých webových stránkách. „Ale výsledky byly v jejich případě ještě mnohem horší než u většinové populace.“ Gorilu jich na fotografii nenašlo celých 83 procent!
Neviditelná gorila 2
Radiologové dostali za úkol hledat na rentgenech nádory – a tak gorilu nevědomky zcela ignorovali. „Přestože se, jak jsme otestovali podle pohybů jejich očí, dívali přímo na gorilu, neviděli ji.“ Jinými slovy: to, na co myslíme a na co se soustředíme, filtruje zbytek reality kolem nás.
Podle Drewa je proto extrémně důležité, jaké úkoly vlastně expertům zadáváme – jejich vnímání světa je natolik úzce specializované, že stačí lehce nepřesný příkaz a výsledky jejich práce jsou k ničemu… Kdybychom vám řekli, abyste na následující fotografii našli mrkev, s 50procentní pravděpodobností byste si nevšimli, že v lese se skrytá gorila:
Neviditelná gorila 1