11. dubna 2019 15:00

Od začátku roku už ve Francii zemřelo přes 1100 delfínů. Vědci tápou, kdo za masakr může

Poklidné francouzské pobřeží bývá normálně zdobené jemným pískem, lehátky turistů a stánky s občerstvením. Letos jsou ale všude mrtvá delfíní těla.

Výzkumný ústav Pelagis Observatory specializovaný na výzkum mořských savců zveřejnil alarmující údaje: mezi lednem a březnem 2019 bylo v oblasti Biskajského zálivu vyplaveno přes 1100 mrtvých delfínů.

Delfíni versus sítě

V podstatě nejde o nic neobvyklého, v této oblasti delfíni v moderní době umírají pořád: rok co rok zabíjí stovky delfínů srážky s loděmi, které se v této oblasti Atlantického oceánu často pohybují. Mnohdy se také dostanou do sítí rybářských lodí a zemřou v nich.

Letos je ale situace jiná, vypadá to totiž, že za drtivou většinu úmrtí mohou ne srážky s loděmi, ale právě sítě. Podle pitev provedených experty z Pelagis Observatory asi 90 procent těl delfínů má stopy poškození způsobeného sítěmi. A čísla jsou letos mimořádně vysoká – pohybují se kolem třicetinásobku normálních počtů.

Experti jsou zděšení, ale zatím nedokázali popsat příčinu této dramatické změny k horšímu. “Ta čísla nikdy nebyla tak vysoká,” děsí se Willy Daubin, který se na výzkumu podílel.

Během pouhých tří měsíců jsme překonali rekord za celý loňský rok, který byl přitom pro delfíny nejhorší za posledních 40 let.

Zmůže něco ministerstvo?

Situace je tak vážná, že se do věci už vložilo francouzské Ministerstvo životního prostředí, které oznámilo, že je nutné problém vyřešit – problém je, že neví jak, protože nezná příčinu problému. Zástupci ekologických organizací jsou k tomuto prohlášení velmi skeptičtí, protože slibům francouzské vlády příliš nevěří – samotné sliby jsou totiž většinou mnohem hlasitější než samotná řešení.

Jedním z řešení by měla být speciální zvuková zařízení na lodích, která budou delfíny odpuzovat, díky tomu by se tito savci neměli dostat do sítí. Podle neziskovky Sea Shepard jsou ale tato zařízení nepříliš účinná a navíc je rybáři ani nezapínají… Text: Martin Kolář

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom