6. února 2025 16:32

Nejsmrtelnější houba světa vehnala několik říší do války. Rozeznat ji není snadné

Vzhledem k tomu, že tato houba má na svědomí 90 procent všech úmrtí na otravu houbami, měli byste se s ní skutečně důkladně seznámit. Klame totiž tělem a připomíná hned několik svých jedlých a velice chutných příbuzných. Řeč je o známé muchomůrce zelené.

Latinské jméno téhle smrtící muchomůrky je Amanita phalloides. Název připomínající mužský pohlavní úd možná pobaví, přezdívka „death cap“, smrtící klobouk, kterou jí dali v angličtině, je ale trefnější, protože pozření i malého množství může způsobit nenapravitelné poškození ledvin a jater.

Nástroj vrahů

Potkat ji v lesích můžeme koncem léta a na podzim, a to opravdu po celém světě. Za to, že je takhle rozšířená, mohou mimochodem lidé; vzhledem k tomu, že podhoubí muchomůrky zelené roste na kořenech mnoha různých listnáčů, „svezly se“ na dovezených nepůvodních stromech do Ameriky i Oceánie a v obou regionech se jí velice daří.

Slavná není jen kvůli tomu, že jde o vražednou past na houbaře; v minulosti posloužila jako nástroj travičů a pravděpodobně také atentátníků. Předpokládá se, že právě muchomůrka zelená mohla být příčinou smrti římského císaře Claudia, kterému ji do oblíbeného jídla podstrčila jeho manželka Agrippina. Spekuluje se také o tom, že muchomůrka zelená zavinila i úmrtí Karla VI., otce Marie Terezie, a stála tak na začátku války o rakouské dědictví.

Čtěte také: Léčivá houba funguje i jako prevence rakoviny. Zima je pro její sběr ideální

Proč je ale zrovna tahle houba tak smrtelně nebezpečná? Ten největší problém tkví v pomalém nástupu příznaků. Zpočátku připomínají obyčejnou otravu jídlem: nevolnost, zvracení a průjmy, a navíc se projeví až po 6-12 hodinách, což znamená, že pacienti často podcení nebezpečí a zpozdí se tak zahájení léčby. Jenže muchomůrka zelená obsahuje toxickou látku α-amanitin, která způsobuje zánik buněk v játrech a ledvinách. A jakmile k poškození jater dojde, pacienti upadají do kómatu a v mnoha případech umírají.

Jedinou nadějí postižených je v současnosti rychlá hospitalizace a intenzivní léčba, která často vyžaduje dialýzu, a dokonce i transplantaci jater. A ačkoli vědci v tomto ohledu v poslední době pokrok udělali a vývoj účinné léčby je možná na dosah, zatím žádný specifický protijed neexistuje.

S čím si ji můžeme splést?

Muchomůrka zelená je zákeřná i tím, že ji lze snadno zaměnit s jedlými druhy hub. Sama o sobě nechutná nijak trpce, naopak, ti, kdo ji pozřeli a měli to štěstí, že přežili, tvrdí, že byla velmi chutná. Barva jejího klobouku může být různá, od zelené po hnědou a bílou, a je velice podobná třeba muchomůrce císařské (Amanita caesarea), která je ceněnou delikatesou. Nezkušený houbař si ji může splést i s čirůvkou zelánkou, masákem nebo žampionem. Nesbírat žádnou houbu, se kterou si nejsme na 100 procent jistí, je proto naprosto zásadní.

Zdroj: National Geographic, Nature, NPR.

Video, které jste mohli minout: Obří pták ukousne kořisti hlavu. Podívejte se na lovce krokodýlů a hadů v akci.

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom