Nejsledovanější sopka na světě brzy vybuchne. Unikátní podmořské záběry ukazují její okolí
Blížící se erupce vulkánu Axial Seamount je pro vědce unikátní příležitostí pozorovat, co se děje před a po erupci podmořské sopky.
Axial Seamount je nejaktivnější sopkou v oblasti amerického státu Oregon, leží ale na dně Tichého oceánu v hloubce 1,6 km necelých 500 kilometrů západně od pobřeží Severní Ameriky. Podmořský vulkán od poloviny roku 2024 plynule bobtná a tuto činnost provází silná seismická aktivita zahrnující stovky zemětřesení denně.
Přečtěte si také: Kilauea je jednou z nejčinnějších sopek. Podívejte se, jak rozpoutává zkázu
Vědci se okamžité erupce obávali už v listopadu 2024, když se sopka „nafoukla“ do takřka stejné velikosti, jako při posledním výbuchu v roce 2015. Takové zvětšení objemu podle serveru Science News znamená, že se pod dnem oceánu hromadí magma a tlak v okolí roste.
Riziko pro člověka nehrozí
Stav sopky Axial Seamount uplynulé desetiletí monitorovala sada přístrojů, jež sledují každý aspekt její činnosti. Na konferenci Amerického geofyzikálního svazu v Oregonu v prosinci 2024 odborníci informovali, že sopka může kdykoliv vybuchnout, vzhledem k její vzdálenosti od pobřeží a poloze na dně oceánu ale pro člověka nepředstavuje žádné riziko. Naproti tomu, pokud by podobná situace hrozila na zemi, už jen zprávy o její aktivitě by mohly způsobit paniku a mít hospodářský dopad.
Vědci podnikají k Axial Seamount pravidelné výpravy, na záběry poslední z nich podniknuté dálkově ovládanou ponorkou Jason se můžete podívat tady:
My favorite volcano Axial Seamount is ready to erupt again! Updated forecast blog from Bill Chadwick et al. Looking forward to seeing some fresh lava flows very soon... video from last years expedition w/ @whoi @TAMU #nsffunded #deepsea #volcano #erupt https://t.co/V4oyL4WLnf pic.twitter.com/i2MKoJJB49
— Julie Huber, PhD (@JulesDeep) July 23, 2024
Axial Seamount sedí na zlomu Juana de Fuca a vybuchla již několikrát, naposledy v letech 1998, 2011 a 2015. První erupci vědci zaznamenali díky do té doby tajnému systému amerického námořnictva používanému k detekci nepřátelských ponorek. Protože jde o štítovou sopku, případná erupce nebude nijak spektakulární. Vědci předpokládají, že láva se bude ven tlačit prasklinami v hornině.
Mohlo by vás také zajímat: Blíží se masivní erupce indonéské sopky. Vědci varují před katastrofálními následky
Vzhledem k tomu, že jde o zřejmě nejsledovanější sopku světa, očekávají vědci od tohoto procesu cenné poznatky o chování sopek těsně před erupcí, během ní i krátce poté. „Nejvíc se od sopek naučíme, když je přistihneme při činu,“ komentoval záměry vědců vulkanolog z Oregonské státní univerzity Bill Chadwick.
Zdroj: Smithsonian Magazine, Science News
Video, které jste mohli minout: Vědci poslali do vesmíru zprávu a dostali odpověď. Tajemný obrazec ale vyvolává pochyby