Nejhorší smrt: po kousnutí bojgy vykrvácíte ze VŠECH tělesných otvorů
Ve školách se učíme, že užovky jsou neškodné a nejedovaté. Je tak trošku paradoxem, že právě mezi užovky patří jeden z nejjedovatějších hadů celé planety…
Jde o bojgu africkou, lépe známou pod jménem boomslang. Západní věda ji zná už několik staletí – a celou tu dobu jsme si naivně mysleli, že jde o zcela neškodné zvíře, které by člověku nezkřivilo ani vlásek na hlavě. Roku 1957 se o opaku přesvědčil slavný biolog Karl Schmidt. Na vlastní kůži…
Bojga, kterou tento muž zkoumal, ho lehce kousla do palce. Protože do té doby nikdo netušil, že by mohla být jedovatá, vědec zranění nijak neřešil. Dokonce si celou dobu dělal poznámky, jak se cítí a jaké příznaky má toto kousnutí. Druhý den už v tom ale nepokračoval – krátce po poledni v děsivých bolestech zemřel na krvácení do mozku. Teprve potom začal opravdu pořádný výzkum těchto hadů – a vědci zjistili věci, nad nimiž se jim protočily panenky…
Podívejte se, jak "boomslang" vypadá:
Jak mohly vlastnosti tak silného jedu zůstat před vědci skryté? Bojgy africké se živí nejčastěji ptáky, ale mají tak zvláštní tvar chrupu i čelistí, že své jedové zuby ukryté v zadní části tlamy, použijí jen málokdy. Aby to mohly udělat, musí rozevřít čelisti na úhel 170 stupňů… Navíc jde o hada velmi bojácného. Obecně se z těchto důvodů pokládá za člověku nepříliš nebezpečného: za půl století, co o jeho jedu víme, na kousnutí bojgou africkou zemřelo pouhých sedm lidí.
Wiki: Pojmenování boomslang znamená v afrikánštině "stromový had". Dorůstá délky okolo jednoho metru, zbarvení kolísá od žlutozelené po černou. Žije v Africe, živí se ještěrkami a ptáky. Je to štíhlý a elegantní had, skvělý lezec. Když už ale na použití jedu dojde, jsou následky téměř okamžité a velmi hrůzné. Jde o jed hemotoxický, což znamená, že rozkládá krevní buňky, červené krvinky a celé tkáně i orgány. Jak to vypadá s člověkem, který je bojgou kousnut? Začne velmi brzy krvácet, a to z dásní, nosu a dalších tělesných otvorů. Ale krvácení se odehrává nejen na povrchu lidského těla ale také uvnitř. Typickým příznakem kousnutí bojgou jsou modřiny způsobené masivním krvácením po celém těle.
Celé to může trvat jen několik hodin (u dětí a lidí s nižší hmotností), ale utrpení se může protáhnout až na 5 dní, pokud máte tu smůlu, že jste v dobré kondici. Jediné štěstí je, že už bylo objeveno sérum, které dokáže vlastnosti jedu bojgy zničit…