16. března 2020 22:00

Náhle zemřelo přes 600 supů. Pokud se situace zhorší, můžou se z mrtvých zvířat šířit nemoci

V západoafrickém státě Guinea-Bissau zemřelo během několika posledních týdnů asi 648 supů a záhadné masové vymírání může katastrofálně ovlivnit snahy udržet tento ptačí druh naživu.

Podle ochránců přírody to celé začalo na konci února. První zprávy upozorňovaly, že v provincii Bachata na severu země zemřelo přibližně 200 ptáků. Zpočátku se experti domnívali, že za smrt ptáků může otrava. Nebylo by to nijak neobvyklé – v této oblasti se totiž divoká zvířata, zejména šelmy, pomocí nástrah otravuji poměrně často. Mršinu takto otráveného zvířete pak sup sežere a zemře.

Nejprve to bylo 200 zvířat, ale přibyly další dvě stovky a nakonec to bylo 648 zvířat, nejnovější odhady mluví dokonce o tisíci zvířatech. „Je to katastrofální úder snaze o jejich zachování,“ tvrdí experti. Úředníci i ochránci zvířat rychle reagovali, ale zatím se jim bohužel nepodařilo odhalit příčinu tohoto stavu.

Největší problém je, že mrtvá zvířata byla hlášena z více různých oblastí, což odborníkům brání v tom, aby odhalili příčinu a našli jeden zdroj toho, proč ptáci umírají. Pokud by se totiž jednalo o otravu, pravděpodobně by byla koncentrovaná do jedné oblasti.

Co zabíjí supy?

Několik druhů afrických supů čelí v poslední době dramatickému úbytku. Tři druhy jsou označené jako ohrožené, a čtyři jsou považované dokonce za kriticky ohrožené. Co je příčinou tak prudkého umírání? Mohlo by se jednat buď o nemoc, anebo o nějakou extrémní záležitost související s počasím nebo klimatem.

Neznamená to problém pouze pro supy – tato zvířata totiž hrají důležitou a možná i zásadní roli v tamním ekosystému. Supi jsou zodpovědní za likvidaci mrtvých zvířat, která by jinak mohla šířit nemoci. Pokud by o ně Afrika přišla, znamenalo by to obrovský úder všem oblastem. Z mrtvých a v horku se rozkládající těl by se rychle šířily nemoci, na které by mohly zemřít další ohrožené druhy zvířat. Ochránci přírody se tomu snaží zabránit tím, že zatím mrtvá těla zvířat pálí.

Text: Martin Kolář

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom