Nebezpečná muréna má čelisti jako Vetřelec. Podívejte se, jak se zakousne do žraločího mužství
50 odstínů žraloka – Útok murény
Ne všichni mořští predátoři proplouvají hlubinami, někteří se schovávají mezi korály. Pro murény je to ideální skrýš, z níž se mohou vrhnout na svou kořist.
Dravá ryba má malé ploutve kolem celého těla, díky čemuž vypadá spíše jako had. Disponuje čtyřmi nosními otvory a žábry za očima, její největší devízou je však vnitřní čelist schovaná hluboko v hrdle. Ta je užitečná zejména pro murénin způsob lovu, jak vysvětlil biolog Jaroslav Petr:
„Většina ryb svou kořist prostě vcucne, zvláště dravé ryby. Ale aby ryba mohla vcucnout vodu, musí se roztáhnout. Jenže když jste muréna nacpaná do úzké škvíry v útesu, tak moc místa na roztahování nemáte. Proto musíte kořist chytit čelistmi, nemůžete vycucávat, a v tu chvíli, abyste mohli kořist podat dál, jsou ty druhé čelisti naprosto ideální.“
Muréniny čelisti jsou neúprosné Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Muréna při lovu vystrkuje třetinu až polovinu těla Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Za čelistmi murény jsou ještě jedny čelisti Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Některé druhy murén dorůstají až 4 metry Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Muréna si na kořist umí počkat Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Čtěte také: Gigantická tlama přes půlku hlavy jako z kamene. Unikátní úlovek žraloka obestírá tajemství
Brutální sevření
Z úkrytu mezi korály vysunuje muréna třetinu až polovinu těla, a to ve chvíli, kdy kolem její skrýše propluje nic netušící kořist – což bývají korýši, ryby či sépie. Nicméně jak uvidíte v pořadu 50 odstínů žraloka na Prima ZOOM, skusu murény někdy neujde ani žralok. V tomto případě čelisti murény zakousnou do žralokova pohlavního údu a dravou parybu stojí hodně úsilí, aby se z nepříjemného sevření vymanila.
Většina její kořisti ale takové štěstí nemá, vnitřní čelist murény jí umožní kořist v některých případech překousnout a snáze pozřít. Muréna dorůstá až 150 cm, ty největší druhy ale mohou mít až 4 metry. Korálové útesy, v nichž se schovávají, se nacházejí v oblastech subtropického pásu.
Zdroje: Encyclopedia Britannica/Nausicaa