15. dubna 2013 06:00

Lochneska je jen spiknutí na turisty. A taky miliardový byznys

Je lochnesská příšera jenom turistickou konspirací? Podle BBC ano...

Uplynulo 80 let od chvíle, kdy hotelová manažerka Aldie Mackayová poprvé zahlédla "velrybě podobnou rybu" ve vodách skotského jezera Loch Ness.

Nyní se doktor Charles Paxton z Univerzity St. Andrews probírá tisícovkou výpovědí očitých svědků, aby zjistil, co nám mohou sdělit. Suše poznamenává, že mezi těmi, kdo údajně Lochnesku viděli, je několik majitelů hotelů. Byla a je tedy "Nessie jen spiknutím pro posílení turistického ruchu?", ptá se zpravodajský server BBC News.

Bylo 14. dubna 1933 a paní Mackayová, manažerka hotelu Drumnadrochit, jela s manželem v autě po silnici do Invernessu. Podívala se přes klidné vody jezera Loch Ness k zámku Aldourie. A pak ve vodě něco zahlédla. V jednom z vzácně poskytnutých rozhovorů o řadu let později to popsala námořnímu biologovi a zakladateli Projektu Loch Ness Adrianu Shineovi.

"Řekla, že to bylo černé, mokré a tekla z toho voda," uvedl Shine. "Plavalo to v kruhu dokola a dolů. Zakřičela na manžela: 'Zastav! To zvíře!'"

Dá se věřit novinářům?

Zážitek paní Mackayové 2. května 1933 zveřejnil v listu Inverness Courier Alex Campbell, vodní správce jezera a novinář na částečný úvazek. Všeobecně je to považováno za první "moderní spatření" příšery v jezeře. "Ale skutečnost, že řekla 'to zvíře'... jako by věděla, že v jezeře je něco podivného," řekl Shine.

Hrozba z pravěku: žralok šotek připomíná vetřelce

V této oblasti se tradoval příběh irského mnicha, který údajně v 7. století zahlédl "vodního netvora" v řece Ness. Ale až zpráva o zážitku paní Mackayové doslova otevřela stavidla. Policejní inspektoři, bankovní manažeři, studenti, městští úředníci, řidiči náklaďáků, duchovní, lesní dělníci, vodní správci nebo rybáři... - ti všichni tvrdili, že příšeru spatřili.

Oblast zaplavili turisté a "lovci Nessie", takže kolem jezera se začaly tvořit dopravní zácpy. Mezi těmi, kdo Lochnesku údajně zahlédli, bylo i několik slavných osobností, například spisovatelé Gavin Maxwell a Compton Mackenzie.

Turistický ruch? To se hodí!

Doktor Paxton se zatím probral osmi sty z tisícovky zaznamenaných případů, kdy někdo příšeru spatřil. Podstatná část z nich, říká, pochází od majitelů kaváren a hotelů. Právě oni byli nepochybně těmi, kdo mohl z přiživování legendy něco získat. Podle Visit Scotland "lochnessková turistika" přináší ročně do oblasti zisk více než milionu liber.

Kámasutra 100 metrů pod hladinou: první video páření kalmarů

Motivovalo tedy paní Mackayovou jen cynické pomyšlení na její bankovní účet? Biolog Shine věří, že ne.

"Byla daleka nějaké sebepropagace. Byl to její manžel, kdo o tom řekl vodnímu správci a i v novinové zprávě zůstala anonymní. Neřekla nic ze dvou důvodů. Jednak si myslela, že by ji lidi pomluvili, že si dělá reklamu. A pak taky proto, že v oblasti je zvykem lidem, kteří údajně něco v jezeře viděli, říkat: 'Dej si k tomu víc vody', čímž se naznačuje, že jsou opilí," dodal Shine.

Byznys jménem Nessie

Ovšem existuje spousta lidí, kteří si na Lochnesce postavili slušné živobytí - včetně samotného Shinea, který v současnosti vede v bývalém hotelu paní Mackayové Středisko a výstavu Loch Ness.

"Nezastírám, že nejprve jsem sem přišel hledat slávu a bohatství, protože tady byla přírodní záhada a já ji chtěl rozluštit," říká. "Během let jsem začal být skeptičtější, ale kupodivu si vydělávám tím, že jsem dost skeptický badatel. Nicméně věřím, že valná většina očitých svědků byla upřímná... a nebyli opilí."

ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom