Lví lov buvolů je orchestrem smrti. Podívejte se na dokonalou souhru útoku a obrany
Lvice: Lov a přežiješ – Lov buvola
Lev je nejen majestátní zvíře, ale především platí za symbol odvahy, mužnosti a síly. Což je trochu ironické, protože ve lví rodině obstarává lov většinou lvice.
Šelma označovaná jako král zvířat byla kdysi rozšířena po všech kontinentech. Během středověku byl však lev čím dál ohroženější člověkem, a tak jej dnes najdeme převážně na území Afriky a Indie. Ve svých lokalitách nicméně platí za zdatného lovce, který si troufá i na větší zvířata. Antilopy, pakoně, zebry ani buvoli nejsou před lvem v bezpečí. Spíš než samce ale uvidíme ve volné přírodě lovit lvici.
Lov ve skupině
Lvice je menší, lehčí a rychlejší než lev, proto je její zapojení do lovu efektivnější. Při lovu pracují lvice ve skupinách, což je užitečné, protože lvi obvykle loví na otevřeném prostranství. Protože jim chybí vytrvalost a nemohou se tak za svou budoucí potravou honit příliš dlouho, musí se za svou kořistí plížit aspoň do vzdálenosti 30 metrů.
Lvi na buvola útočí ve skupině Zdroj: iStock
Zároveň se snaží zvířata obklíčit z několika stran. Jakmile je zvíře obklíčené, což ukazuje i dokument Lvice: Lov a přežiješ 24. května v 16:45 na Prima ZOOM, vyrazí lvice sprintem a dopadne na oběť s vytaženými drápy. Útok musí být hodně rychlý a rázný. Lvice jde zvířeti po krku a snaží se stiskem čelistí zastavit přívod krve do mozku.
I samec může být užitečný
Pokud je ale kořist příliš velká, pomáhá lvicím i lev, který při lovu dává větší důraz na svou sílu. Tu ale využívá především k ochraně území a uloveného masa, čímž si na něj vyslouží nárok. Zároveň se někdy i sám vydává na lov. Na rozdíl od lvic ale loví často sám, především k večeru za tmy. Na rozdíl od své kořisti totiž za tmy velice dobře vidí.
Zdroj: Wikipedie