Jak loví gepard? I nejrychlejší predátor světa musí mít strategii

Sedm světů, jedna planeta 7 - gepardi
Být vrcholovým predátorem není jednoduché. Gepard je sice díky své rychlosti zdánlivě obávaným lovcem, často se ale i on musí smířit s hladovým žaludkem.
Gepard je sice se svou rychlostí mezi 109–128 km/h nejrychlejším zvířetem, které se prohání po Zemi, ani on ale není neomylný zabiják a musí volit vhodnou strategii, aby svou oběť ukořistil. Jasně to ukazuje i dokument Sedm světů, jedna planeta na Prima ZOOM, který přibližuje taktiku mrštného lovce-sprintera. Ten sice papírově zvládne vyvinout rychlost kolem 110 km za hodinu v pouhopouhých 4 vteřinách, samozřejmě ale závisí na dalších faktorech. Mimo jiné aktuálním zdraví, stupni únavy a také terénu.
Kromě rychlosti i strategie
Aby měl gepard vysokou šanci na úspěch, potřebuje se k oběti nepozorovaně přiblížit co nejblíže, ideálně alespoň na vzdálenost okolo 30 metrů. Platí to nejen pro lov zeber, ale i buvolce modrého, který je třikrát větší než jeho superrychlý šelmovitý predátor a odrazí dokonce i útok lva. Gepard si při přiblížení vypomáhá vším, co je v prostředí v dosahu. Například místním keřovitým porostem.
Jakmile dosáhne přesvědčení o možném úspěchu, vypálí hbitými končetinami směrem k budoucí oběti. Jenže žádná kořist není stoprocentně jistá a buvolci i jiným stádovým zvířatům stačí k přežití vydržet do chvíle, než se gepard unaví. Šelma je totiž schopná vyvinout vysokou rychlost jen na několik stovek metrů, poté svůj lov rychle vzdá a zaměří se buď na jinou oběť, nebo vyčká, dokud opět nenačerpá síly. Není výjimkou, že kvůli neúspěchu gepard zůstane bez potravy i několik dní.
Zdroj: Wildlife Act