1. března 2018 15:00

Ledovce v Arktidě už tají rychlostí dva metry za hodinu

V Grónsku se odtrhávají hory ledu s ponorem až jeden kilometr, které se nad hladinu tyčí do výše kolem 150 metrů.

Arktické ledovce tají stále vyšší rychlostí. Až 35 miliard tun ledu se každoročně odlomí například z ledovce Jakobshavn Isbrae ústícího do fjordu Ilulissat v Grónsku. Jen v roce 2010 se od ledovce oddělil blok ledu o velikosti sedmi kilometrů čtverečních. Tání zasáhlo dokonce i severní část Grónska, která byla dosud považována za stabilní. To se ale změnilo – od roku 2003 i zde každoročně zmizí více než 10 miliard tun ledu.

Rychlost tání Jakobshavnského ledovce se v průběhu jednoho desetiletí zčtyřnásobila. Každou hodinu tak zmizí téměř dva metry ledovce. Vědci předpokládají, že Jakobshavn Isbrae je zodpovědný za více než desetinu všech plujících ledovců, které se odtrhnou v Grónsku.

Ledovce pomalu zvedají hladinu oceánu

Nejsou to přitom nijak malé kry: často jde o hory ledu s „ponorem“ až jeden kilometr, které se nad hladinu tyčí do výše kolem 150 metrů. Jakobshavnský ledovec sám o sobě v prvním desetiletí 21. století způsobil zvednutí hladiny světových oceánů o jeden milimetr.

Na snímku z družice americké NASA je zřetelně vidět, jak se na okrajích ledovce Jakobshavn tvoří laguny odtávající vody. Záběr byl pořízen na konci července 2015 a ledovec, jehož dva jazyky vybíhají do fjordu, vidíte v levé spodní části snímku.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom