Opuštěné lachtaní mládě bojuje vší silou o život. Podívejte se, jak vzdoruje útokům bližních
Peru: Divoké bojiště 1 – Lachtaní mládě
Lachtaní mláďata jsou neustále ohrožena na životě nejen okolními predátory, ale bohužel i vlastními příbuznými. Agresivní samci totiž rádi napadají slabší kusy v rámci kolonie, neboť si chrání své teritorium a dokazují svou dominanci.
Lachtaní vyrůstání je od samého počátku spojeno s agresí. Ještě než matka své mládě vůbec porodí, projevuje značnou nenávist vůči svému okolí. Má k tomu ale své důvody, neboť brání své prostředí právě proto, aby bylo její nebohé dítě v alespoň prozatímním bezpečí. Matka totiž moc dobře ví, že její potomek bude během své cesty k dospělosti čelit mnoha protivenstvím i od vlastních příbuzných.
Těžké chvíle bez matky
Prvních 3–7 dní samice zůstává s mládětem na souši, poté už se obvykle vydává na lov, který může trvat několik hodin, ale také 5 dnů. V dokumentárním seriálu Peru: Divoké bojiště, který Prima ZOOM vysílá 4. června v 16:55, můžete vidět, jak se matka vzdálí na 3 dny, které pro malého samce znamenají 72 hodin v ohrožení. Kolonie lachtanů totiž čítá mnoho agresivních samců, kteří prokazují svou dominanci a mláďata opakovaně napadají, což může vést až ke smrti.
Romance mezi lachtany Zdroj: iStock
Mladý sameček ve videu má naštěstí kuráž a nebojí se svým mnohem silnějším bratrancům vzdorovat. Nakonec však přesto předstírá svou smrt, aby se dožil matčina návratu a jejího mateřského mléka. Ne každé mládě má ale takové štěstí. Lachtaní pláže bývají často posety kondory krocanovými, kteří se rádi živí zesnulými mláďaty, která souboje ve zdraví nepřečkala a utržila příliš velké rány. Úmrtnost lachtanů je obecně vysoká, když se jen polovina mláďat dočká věku dvou let. Kromě vlastních příbuzných jsou lachtani nejčastěji ohroženi žraloky a kosatkami.
Zdroj: Ronald J. Schusterman and Ronald G. Dawson: Barking, Dominance, and Territoriality in Male Sea Lions