Obří krajta je brutální lovec. Podívejte se, jak naloží s antilopou
Extrémní hadi S1 (2) - Krajta písmenková
Největší predátoři Afriky nutně nemusí chodit po čtyřech nohách. Sudokopytníky může lehce ohrozit i gigantický plaz poklidně číhající ve vodě.
Krajta písmenková je největším hadem Afriky. Dorůstá délky až 6 metrů a váhy až 100 kg a při své velikosti spořádá pořádně velké porce potravy. Tu vyhledává ve všech biotopech, které Afrika nabízí – dokud má k dispozici zdroj vody, nevadí jí les ani poušť. V bezpečí před ní není antilopa ani divoké prase, a když si to situace žádá, dokáže zabít i krokodýla.
Krajta písmenková Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Krajta písmenková Zdroj: iStock
Krajta písmenková v útoku Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Krajta písmenková Zdroj: iStock
Za potravou vyrážejí především mladší krajty Zdroj: iStock
Čtěte také: Vědci hlásí unikátní objev: Našli osmimetrového hada s hlavou velkou jako člověk
Smrt čeká všude
Její nemilosrdný lov můžete vidět v pořadu Extrémní hadi na Prima ZOOM. Krajta písmenková si počká, až se k ní připlíží antilopa, a pak se do ní bleskurychle zakousne. Následně své tělo omotá kolem místa zákusu a začne škrtit. Tím způsobí srdeční zástavu. Jakmile kořist zemře, nasouká si ji krajta do tlamy. Trávit může celé týdny, což ji činí méně pohyblivou a tím pádem víc zranitelnou. Proto raději tráví v úkrytu. Poté, co vyloučí výkaly, se vydává zase na lov.
Krajta písmenková je predátor bez skrupulí, a i když se některým chovatelům může zdát jako dobrý nápad pořídit si ji do domácího terária, zpravidla se to nedoporučuje. „Osobně nechápu, proč chtějí lidé chovat tato zvířata jako domácí mazlíčky – moc dobří mazlíčci to nejsou, podívejte, jak to dopadá,“ komentoval herpetolog Kenneth Krysko tragický případ z roku 2013, kdy krajta písmenková v kanadském Novém Brunšviku zabila dva chlapce.
Lovecké území krajty písmenkové činí zhruba 5 km a mladší jedinci se obvykle ženou za potravou. Ti starší vědí, že stačí v klidu počkat ve své noře. K lovu krajtě pomáhají tepločivné jamky umístěné na její hlavě. Díky nim zaznamená kořist i za největší tmy, což krajtě písmenkové umožňuje být aktivní ve kteroukoli denní dobu.
Zdroje: Animal Diversity/National Geographic