Konce světa. Dovolená na místech, kde končí světadíly
Pokud jste se někdy dívali na seriál My z konce světa, víte, že na titul "těch, od kterých to už dál nejde" se dá aspirovat i v Česku.
My se ale vypravíme na konce světa, které jsou poněkud odlehlejší – tentokrát na jih pěti obydlených kontinentů.
Kde končí Evropa
Pokud se vydáte evropským kontinentem na jihozápad do Španělska a pak pořád na jih, vaše cesta skončí na mysu zvaném Punta de Tarifa – nejjižnějším bodě kontinentální Evropy. Výběžek Iberského poloostrova do Gibraltarského průlivu je propojen hrází s bývalým ostrovem Isla de Tarifa a je z něj vidět přes průliv až do Maroka.
Název tohoto místa pochází z arabštiny a je odvozen od jména Tárika ibn Zijáda, který na začátku osmého století zahájil dobývání Španělska muslimy.
Pokud byste se rozhodli navštívit nejjižnější místo Evropy, nenechte si ujít i návštěvu sousedícího britského zámořského území Gibraltaru (který se mimochodem také zprostředkovaně jmenuje po Tárikovi).
Mys Punta de Tarifa
Konec Afriky
Pokud byste hledali konec světa v Africe, ze zeměpisu si nejspíš pamatujete, že na jihu kontinentu leží významný mys Dobré naděje. Ovšem zklameme vás, ten nejjižnějším místem Afriky není. Nejvzdálenější výběžek kontinentu, a tedy také rozhraní Pacifiku a Atlantiku, najdete asi o 160 kilometrů dál na mysu Střelkovém.
Na sever – a na jih! Jak divně se měří čas v Antarktidě
Tento nevýrazný skalnatý úsek pobřeží leží nedaleko Kapského města a pokud budete mít štěstí, užijete si tu pohled na impozantní vlnobití – vyskytují se tu totiž poměrně často takzvané obří vlny. V okolí mysu se také můžete kochat chráněnou přírodou parku Agulhas, kde se vyskytuje řada vzácných druhů rostlin.
Střelkový mys
Amerika u konce s dechem
Ani s koncem světa v Americe to není tak snadné. Jako nejjižnější výběžek jižní Ameriky šprtáme mys Horn (někdy také psáno holandsky Hoorn), ale ten leží na jednom z ostrovů Ohňové země – souostroví na jihu Chile. Pokud hledáte místo, kam můžete z centra kontinentu dojet po pevnině, "svět" pro vás končí na mysu Froward – jde o bod v Chile, který vybíhá do Magalhãesova průlivu. Jméno mysu znamená "odporný, nepřátelský", a o tom, že nejde o příliš přívětivé místo, se přesvědčil opakovaně i kříž, který byl na mysu vztyčen v roce 1913.
V uplynulém století už totiž několikrát vinou drsného podnebí spadl. Pokud byste si chtěli na tento konec světa udělat výlet, v okolí se můžete pokochat přírodou několika národních parků (Reserva Nacional Alacalufes, Parque Karukinka). Za hranicemi Argentiny pak najdete park Parque Nacional de Tierra del Fuego, k němuž se můžete dostat po nejjižnější železnici světa, stylově nazvané Vlak konce světa.
Mys Froward v Magalhãesově průlivu
Asie končí civilizovaně
V Asii najdete konec světa na mnohem civilizovanějším místě. Nejjižnější bod kontinentu, mys Piai (Tanjung Piai) se totiž nachází v Malajsii v těsném sousedství ostrovního Singapuru. V některé z místních restaurací vystavěných na kůlech si můžete dát mořské plody a přitom se kochat výhledem na velkoměsto ležící za průlivem Johor. Kromě civilizovaného Singapuru, který jistě stojí za to navštívit, si můžete u mysu Piai užít i přírodu v místním národním parku, sestávajícím především z mangrovníkového pralesa.
Zabijácké prázdniny: kam na dovolenou nejezdit
Austrálie má konec logický
Pokud budete hledat konec světa v Austrálii, na jihu ho najdete na mysu nazvaném nepříliš originálně South Point na poloostrově Wilsons Promontory. Přiláká nejspíš hlavně milovníky přírody, neboť je zde – jak jinak – národní park. Pokochat se zde můžete deštnými pralesy, nedotčenými plážemi a divokou faunou. Pokud se budete chtít dostat do města, do Melbourne to máte necelých 160 kilometrů.
Mys South Point na poloostrově Wilsons Promontory